A palánták kiültetése előtt lehet vegyszeresen gyomirtani házikertben?

Agrofórum Online

Lényeges a kezelés időpontja, a gyomnövény fejlettségi állapota, illetve az is, hogy milyen gyomnövények vannak az adott területen.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyomnövények ellen végzett kémiai növényvédelmet több tényező is, mint pl. a kezelés időpontja, a gyomnövények fejlettségi állapota, illetve az adott területen lévő gyomösszetétel is nagymértékben befolyásolja. Az eredményes védekezéshez tehát több dolog együttes ismeretére van szükségünk. A kisebb kertek méretéből adódóan a legtöbb esetben a gyomok ellen főként, kapálással, kaszálással, kézi gyomlálással védekezünk. Ezek a beavatkozások általában jelentősebb fizikai munkával járnak, azonban így a növényvédelmi kezelésből adódó környezeti terhelés is csökkenthető. A kezelések során problémát jelent az is, hogy a gyomirtó szerek nem hatnak egyszerre minden egy- és kétszikű, valamint évelő és egyéves fajokra, tehát teljes gyommentességre sem számíthatunk. További nehézség, hogy a kiskerti tulajdonosok számára is elérhető, III. kategóriába tartozó gyomirtó szerek száma csekély.

A kultúrnövény vetése vagy palántázása előtti kijuttatást preshowing, ill. preplanting (PP) kezelésnek nevezzük. Ezt a kezelést házikertben, pendimetalin hatóanyagú szabadforgalmú készítménnyel végezhetjük el. Ez a hatóanyag a magról kelő egyszikű és néhány magról kelő kétszikű gyomnövény ellen nyújt hatékony védelmet. Használata pl. paprika, paradicsom, fejes káposzta, kelkáposzta, kelbimbó, karfiol és karalábé esetében engedélyezett. A palántázást megelőző kb. 8-10 nappal kell a talajra juttatatni, de hatékonyságát növelhetjük, főként száraz időjárás esetében, ha 1–2 cm-es mélységben bedolgozzuk.

A pendimetalin hatóanyagot preemergensen, azaz a kultúrnövények vetése után, de még a kelése előtti időszakban pl. a borsó, bab, sárgarépa, petrezselyem esetében is használhatjuk. Ekkor 4-5 napon belül a vetés elvégzése után kell a talajra kijuttatni. A készítménynek talajba jutásához csapadékra van szüksége, mely így a vetőmag feletti talajzónába jut.  Az így bejutó herbicid egy-két cm-re, éppen a gyommagvak csirázási mélységébe jut be, ahol hatásukat kifejtik, viszont a kultúrnövényt nem károsítják.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

2023. április 19. 09:38

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.

Hogyan lehetne egy legelőt mentesíteni a csattanó maszlagtól?

2022. december 6. 04:38

Egyik ismerősöm lovakat tart egy 2-3 hektáros területen, ahol nagyon sok a csattanó maszlag. A lovak karámja egy füves terület. Idén már több száz magtermő növény is volt rajta. Hogyan lehetne a területet mentesíteni, mivel a lovakra mérgező ez a növény. Gondolkodtam gyomirtó szeres kezelésen és „gyomláláson" is. Mit tanácsolnak?

Nyakunkon a szántóföldi növények gyomirtása: veszélyek és kivédésük lehetőségei

2019. május 22. 07:23

Az aszályos tavaszt követő több hetes intenzív csapadék erős lehűléssel érkezett az országba. A már kikelt tavaszi kultúrákon egyértelmű jelei mutatkoznak ennek a kedvezőtlen időszaknak: a kukorica, a napraforgó és a szója fejlődése lelassult, tápanyag-hiánytünetek figyelhetők meg az állományokon.

Megérkezett a harmadik generációs “gyomolló” a Sekator Plusz

2021. március 5. 11:26

A sekator (kis kezdőbetűvel) metszőollót jelent. A metszés egyik célja a növény termelékenységének és növekedésének serkentése. A Sekator (nagy kezdőbetűvel) “gyomolló”. A Sekator kimetszi a káros gyomnövényeket, de nem okoz sérülést a kultúrnövényen, így növeli a termőképességet.