Nem csak a peronoszpóra, hanem más kórokozók, valamint tényezők is kiválthatják a szőlő levelének barnulását és száradását.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szőlőn megjelenő kórokozók közül leginkább három az, mely e problémát kiválthatja, elkülönítésük további okozott tüneteik alapján lehetséges. A szőlő peronoszpóra elsősorban meleg időben károsít jelentősen, amikor tartós a levélfelület nedvessége. A tünetek kezdetben a fiatal levelek színi oldalán jelennek meg, 1-2 cm-es nagyságú, kör alakú, sárgászöld olajfoltok formájában.
A levelek fonáki oldalán pedig fehér színű gyep megjelenése tapasztalható. A betegség hatására idővel a foltokban a levélszövet gyors barnulása, majd száradása látható. Az idősebb leveleken a sárgászöld foltok kisebbek, erek által határoltak, szögletesek. Súlyos fertőzés esetén nagymértékű lombhullás is bekövetkezhet. Peronoszpóra esetében nem csak a levelek, hanem a kacs és a fürt is megbetegedhet. A fürt a virágzat megjelenésétől kezdve a borsó nagyságú méretig fertőződhet. A fürtkocsány és a fiatal bogyók is sárgászöld színűvé válnak, rajtuk dús gyep jelenik meg. A bogyók később töppedni kezdenek, szürkülnek, barnulnak, később elszáradnak.
A feketerothadás a szőlő minden fiatal zöld részét fertőzheti, de a legsúlyosabban a fürtöket károsítja. A leveleken a tünetek perzseléshez hasonlíthatók, a foltok szabálytalan alakúak, sötét határvonallal szegélyezett elhalt foltok. A fertőzött bogyók színe kezdetben világos-, majd később sötétbarnára változik. A beteg bogyók töppednek, zsugorodnak, végül feketén mumifikálódnak. A tünetes bogyók felületén, szabad szemmel is jól látható és tapintható, fekete termőtestek észlelhetők.
A szőlőorbánc tünetei csak a levélen fordulnak elő. Kezdetben a levelek mellékereinek barnulása figyelhető meg, majd ezt követően az erek közötti rész sárgulni kezd, majd megbarnul, egyes fajtáknál vörösödik. A foltok növekednek, levélérrel határoltak, gyorsan elhalnak. A beteg levelek lehullnak, a tőke felkopaszodik. Hazánkban a hegyvidéki szőlőkben előforduló kórokozó, a síkvidéki szőlők e betegségtől mentesek.