Ma jelent meg a küldött képen látható sérülés almafám törzsén. Nem tudom, hogy mi okozta. Mit tehetek gyógyítása érdekében?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A sérüléseket valamilyen rágcsáló állat, valószínűleg nyúl okozta. Részben a kártétel magassága, részben a sérülések nyomai (a fogak mérete) utalnak a „tettesre”.
Télen, amikor a növényevő állatok a szokásosnál kevesebb élelemhez férnek hozzá, olyan növényeket, és azok olyan részeit is eszik, részben kényszerből, amit normál körülmények között nem tesznek. A tartós hideg miatt már zöld növényt nem talál az üregi vagy mezei nyúl, mivel a zöld levelek elfagytak, ilyenkor következnek a fakérgek, amiket még megesznek, megrágják, jó ízük és nedvességtartalmuk miatt. Tartósan fagypont alatti hőmérsékletnél a vadon élő állatok nemcsak éheznek, de szomjaznak is, tekintettel arra, hogy iható vizet sem találnak, minden vízforrásuk befagyott.
A mezei és üregi nyúl is élelem nélkül maradt az elmúlt hetekben, keresik a betevőjüket.
Nyulak, fatörzseken okozott téli kártétele ellen, azok távoltartásával lehet eredményesen védekezni. Részben a hézagmentes kerítés felállításával, és annak folyamatos javításával. Az idei télen ez a megoldás nem opció Önnek, már csak a fatörzsek egyedi védelme maradt, mint hatékony kármegelőző eljárás.
Elsősorban facsemeték számára árusítanak, és közismert módszer, sokan használják a törzsvédő műanyag hálót. Gyártása közben úgy alakítják ki alakját, hogy magától összesodródjon, így a törzsre ráhelyezve automatikusan rászorul, a szél sem képes levinni róla. Különböző hosszméretben kapható, érdemes a legmagasabb méretet beszerezni, minél magasabb, annál biztosabban védi a törzset teljes magasságában a vázágakig.
A rágás után visszamaradt seb kezelésére pedig az alábbiakat ajánlom:
° a sebek felületét éles késsel, egyenletes, sima felületre visszavágni,
° sebfertőtlenítő anyaggal – hidrogénperoxid 3%-os oldatával vagy 10%-os háztartási ecettel, vagy bármilyen réz hatóanyagú gombaölő szer permetlé töménységű oldatával beecsetelni vagy lepermetezni a sebet, annak szélét is,
° megszáradás után befedni bármilyen árusított sebkezelő anyaggal (Fagél, Biocera) légmentesen, esetleg méhviasszal. A lényeg, hogy a befedést, ha megrongálódik, vagy lemossa az eső, pótolni szükséges. Sebfedés hiányában gombaspórák fertőzik meg a faszövetet, amik a fa romlását indítják el, cél annak megelőzése. Tavaszig a nagyméretű kezelt sebet érdemes fasebkezelővel átitatott textil csíkkal körbetekerni, fáslizni, amit csak nyáron távolítson el! Gyümölcsfáknál olajfestéket sebfedésre soha ne használjon a benne található mérgező anyagok miatt! Sebkezelésre fagymentes, száraz, napok alkalmasak, ilyen időt kell választani a munkához.
Újra nézegettem a megküldött képeket, és erős nagyítás mellett, bár homályosan lyukakat véltem látni a sebekben. Ha valóban vannak benne kör alakú lyukak a sebzett részen, azok rovarjáratokra utalnak. Ez esetben nem zárható ki a harkály csőrének „faragása” a fában élő lárvák utáni kutatása során. Ha erről van szó, ne fedje be egyelőre hálóval, 3-4 hétig hagyja szabadon, hogy valamennyi lárvát gyűjtsön össze a szorgalmas fadoktor, majd azt követően végezze el a fasebkezelést a javasoltak szerint!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele