Át lehet teleltetni valahogy a szúnyogűző növényt? Válaszukat köszönöm!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szúnyogűző, vagy más néven illatos kakassarkantyúka (Plectranthus coleoides) egy évelő dísznövényfajunk, melyet dekoratív megjelenése, gyors növekedése, és illata általi szúnyogűző képessége miatt egyre gyakrabban ültetnek balkonládákba hazánkban is. Jellemző rá, hogy levelei tojásdad alakúak, szürkészöld színűek, rajtuk pedig főként a levél széli részén fehér foltokkal tarkított. A növény díszítőértékét levelei adják, hiszen virágai jelentéktelenek, egyáltalán nem feltűnőek.
Kámforos illatot áraszt
A növényt nemcsak díszítő értéke, kellemes színhatása miatt kedvelik, hanem gyors növekedése miatt egyaránt, hiszen oldalra ívesen lehajló, majd pedig lecsüngő hajtásai őszre akár az egy méteres nagyságot is elérhetik. A növény levelei erős kámfor illatot árasztanak, melyek a szúnyogok távoltartásában is segítségül lehetnek. A növény nevelése sem kifejezetten nehéz feladat, a rendszeres öntözést és a tápoldatozást mindenképpen erős bokrosodással és hajtásnövekedéssel fogja meghálálni. A növény viszont a különböző növényvédő szerekre érzékenyen reagálhat, így betegségek és kártevők megjelenése esetében körültekintően alkalmazzuk a különböző permetszereket.
Fagyérzékeny a szúnyogűző
A szúnyogűző Afrika és Ázsia trópusi vidékeiről származó évelő növényünk, mely így hazánk téli körülményeit nem képes kertünkben átvészelni. Fagyérzékenysége miatt ajánlatos még a tartósan hideg időjárás beállta előtt téli szálláshelyet keresni számára, ahol világos, de hűvös körülmények mellett hagyjuk egészen tavaszig pihenni. A növénynek a 20 fok körüli hőmérséklet tekinthető ideálisnak, viszont télen is próbáljunk számára 5-10 fokos feltételeket biztosítani.
A teleltetés során mérsékelten öntözzük, majd a tavaszi fagyok elmúltával újra helyezzük ki a növényeket kertünkbe, persze csak megfelelő felkészítést követően! A hiányzó talajának pótlására, átültetésére is ekkor kerülhet sor, valamint a hosszabb hajtásokból akár dugványt is készíthetünk. A 10-20 cm-es hosszúságú hajtásokat vízben, de akár virágföldben is gyökereztethetjük magas páratartalom és 20 fokos körülmények között. A fiatal gyökeres növényekből se sokat ültessünk a ládába egymás mellé, hiszen begyökeresedésük után a növény gyors bokrosodása miatt hamar kinőheti a rendelkezésére álló helyet.
Kiemelt kép: Pixabay