Miből készíthetünk házilag cinkegolyót a madaraknak?

Agrofórum Online

Hogyan és miből készíthetek maglabdát télire a madaraknak? Szeretnék egy kicsit spórolni. Milyen megoldást javasolnak?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A madaraknak szánt maglabda, más néven cinkegolyó, melyet a fákra szokás a kertben akasztani, a madarak egyik téli kedvenc látogatóhelye lehet, hiszen jól elkészítve megfelelő táplálékként szolgál számukra. A kereskedelemben készen is vásárolhatók ilyen golyók, de akár mi magunk is egyszerűen elkészíthetjük otthon, főként, ha az elkészítéshez néhány szükséges alapanyag rendelkezésünkre is áll, akár saját termesztésünkből, pl. apró magvak. A hozzávalók persze könnyen be is szerezhetők, családi programként is élvezetes lehet elkészítésük gyermekeinkkel, különösen akkor, ha majd láthatják azt is, miként falatoznak az általuk készített eleségből kerti vendégeink.

A golyók készítéséhez faggyúra vagy zsírra, valamint olajos magvakra van szükség, megfelelő pl. a mogyoró, a dió, a napraforgó, a tökmag, de a kukorica, a búza is jó megoldás lehet. Első körben a faggyút, zsírt kell formázható állapotba hozni, kiolvasztani, felmelegíteni, majd pedig a magokhoz adagolni, belőlük pedig golyót formázni. A faggyú a melegebb napokon is megtartja keménységét, viszont a zsír napos időben felolvad! Az elkészítés után hagyjuk a golyókat kihűlni, megkeményedni.

A golyók kerülhetnek akár hálóba is, mely a burgonya vagy a citrom csomagolásából is származhat, de felakasztásukhoz jó szolgálatot tehetnek a golyók elkészítése során belehelyezett madzagok is. Az elkészült golyók kerülhetnek fákra, teraszra, erkélyre, az viszont fontos, hogy minél kevesebb eső és hó érje őket. Továbbá ügyeljünk arra is, hogy a macskák, kutyák ne férjenek hozzá az eleséghez, a madarakat táplálkozásuk közbe se tudják zavarni!

A golyók mellett természetesen almát, magokat, szalonnát is kihelyezhetünk a madarak számára, ez ugyancsak megfelelő élelemnek tekinthető. A kenyeret, nyers húst azonban kerüljük! A fagyos téli napokon ne csak élelemmel, hanem vízzel is kedveskedjünk a madaraknak, hiszen az olajos magvak nem tartalmaznak elegendő vizet! Bármely etetési formát választottuk, fontos tudnunk azt is, hogy az ősszel elkezdett etetést nem szabad abbahagyni a tél folyamán, azt egészen tavaszig folytatni szükséges, hiszen a madarak megszokják élelemmel való ellátásukat.

Kiemelt kép: Pixabay

Kezdődik az énekesmadár-etetési szezon

2022. november 14. 11:42

Kezdődik a 133. országos énekesmadár-etetési szezon, amely november második felétől márciusig tart - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Hogyan segíthetjük a kertünkbe látogató madarakat? I. rész

2020. október 29. 06:37

Hosszú évszázadok óta tapasztalhatjuk, hogy a madarak egyes fajai milyen hatékonyan képesek alkalmazkodni az emberi környezethez. A falvakban, városokban is képesek felkutatni a számukra megfelelő élelmet, képesek fészket rakni (pl.: verebek, cinegék) vagy odút vájni (pl.: fakopáncs), nevelni az utódokat, mindezzel segítve a környezetük természeti egyensúlyának fenntartását. Nem mellesleg páratlan élmény nekünk is segíteni és megfigyelni őket.

Hogyan etessük a madarakat télen, ha valóban jót szeretnénk tenni?

2023. december 26. 10:43

Hogy ne tegyünk kárt a hazai madárvilágban, lássuk, hogyan is etessünk madarakat télen a saját kertünkben!

Kérdések és válaszok: madárbarát kert

2023. október 29. 06:40

Tavaly óta sokat dolgozunk azon, hogy madárbaráttá varázsoljuk a kertünket. Várható volt, hogy nem lesz egyszerű feladat egy kertet a nulláról „felöltöztetni” a madarak számára, de amióta kint van a kerítésünkön a kis táblácskánk, többen érdeklődtek, hogy miből áll ez az egész.