Érdemes még elvetni a több éve gyűjtött sütőtökmagokat?

Agrofórum Online

Több éve gyűjtöttem be magokat sütőtökből. Érdemes még ebben az évben magjait elvetni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények magjai csak megadott ideig őrzik meg életképességüket, vagyis bizonyos idő lejárta után megfelelő csírázásukra sajnos már nem számíthatunk. A különböző zöldségfajok csírázóképessége eltérőnek tekinthető, míg pl. a paprika magjai általában 3-4, addig a tökféléké kb. 6-8 évig is képesek megőrizni élettartamukat. Fontos, hogy ezzel az információval tisztában legyünk, különösen saját magunk által gyűjtött magok esetében.

A fontosabb zöldségfajok csírázóképességének időtartama

ZöldségfajCsírázóképesség időtartama (év)
Görögdinnye, sárgadinnye, uborka, spárgatök, sütőtök6-8
Paradicsom4-6
Tojásgyümölcs3-6
Fejes káposzta, fejes saláta, spenót, retek, cékla, zeller4-5
Borsó, bab, paprika, sárgarépa, kukorica, sóska3-4
Póréhagyma2-4
Petrezselyem2-3
Pasztinák1

Vásárolt magoknál egyszerűbb a helyzetünk, hiszen a csomagoláson feltüntetett érvényességi időből könnyebben tudunk tájékozódni. Amennyiben a magok gyűjtési évét nem sikerült feljegyezni, arra pontosan nem emlékszünk, a vetés előtt lehetőségünk van arra, hogy csíráztatási próbát végezzünk.

A próbához ajánlatos egy edénybe vattát helyezni, melyre papírtörlőt teszünk és benedvesítjük. A nedves papírtörlőre 10-20, de ha rendelkezésükre áll, akár 100 magot is helyezhetünk, melyet szintén benedvesített papírtörlővel vagy szalvétával takarunk be. Ügyeljünk arra, hogy a magok idővel se száradjanak ki, lehetőség szerint takarjuk az edényt fóliával, ezzel biztosítva a csírázáshoz szükséges nedvességet és páratartalmat! A magok kellő víz és meleg hatására 1-2 héten belül csírázásnak indulnak, így a kicsírázott magok arányából következtethetünk a magvaink életképességére.

Általában a 80% alatti csírázási aránynál már érdemesebb inkább a magok kidobása mellett döntenünk. A rossz csírázási aránnyal rendelkező magvakat már csak azért sem érdemes szaporítani, mert ezzel kertészkedési kedvünk is alább hagyhat a sikerélmény elmaradása miatt. Új magok vásárlásával és azok ismételt elvetésével pedig már a növény fejlődése is megkéshet, így csak később várhatjuk terméseink érését és élvezhetjük munkánk gyümölcsét. Nemcsak a begyűjtött magokat, hanem vásárolt magjainkat is érdemes évente átválogatni, a régebbi magoktól megválni.

Kiemelt kép: Pixabay

Három gazda tesztelte a drónos vetést – és meglepődtek!

2023. augusztus 11. 11:10

A talajkontaktus hiánya, a vetőmagok területi eloszlásának egyenetlensége, a magas költségek, no és az előre a nem látható ráfordítások – a mezőgazdasági drónokkal végzett vetés számos előítéletet szül.

Hamu és gyémánt

2018. november 12. 14:48

Az elmúlás gondolatának borzongásával terhes ez a hónap. Sáros, fázós és üres, mint a kiégett kemence, melynek alján már csak a hamu szürkül, de a melege már a múlté.

Az ukrán gabonaexport 36,6 millió tonnánál tart

2023. március 26. 06:36

Ukrajna gabonaexportja a 2022/23-as szezonban eddig 36,6 millió tonnát tett ki március 24-ig – derült ki a kijevi mezőgazdasági minisztérium adataiból.

Sűrűbbre vagy ritkábbra ültessem? (I. rész) – Zöldségnövények tenyészterületével kapcsolatos fogalmak

2024. április 13. 16:10

A növénytermesztésben, így a zöldségfélék esetében is az eredményes termesztés egyik alapfeltétele a növényfaj, illetve fajta igényének megfelelő tenyészterület megválasztása.