15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Gyomirtás a gyümölcsösben

Agrofórum Online

Kisebb méretű, vegyes gyümölcsfajokat tartalmazó kiskertemben milyen készítménnyel végezhetek gyomirtást?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák környezetében elhelyezkedő gyomnövények a talaj víz-, valamint tápanyagkészletének elhasználásával is problémát okozhatnak. A gyomok által létrehozott párásabb mikroklíma a különböző kórokozók fertőzését is elősegíti, valamint a kártevők (pl. takácsatkák, pockok) felszaporodásának is kedvező környezetet biztosítanak. Az üzemi ültetvényekben a gyümölcsfák közötti részeket, vagyis a sorközöket füvesítik, vagy mechanikai eszközökkel művelik. A gyümölcsös sorát, vagyis a fák alatti részeket elsősorban vegyszeres kezeléssel tartják gyommentesen. Ennek elvégzése során törekedni kell arra, hogy a gyomirtott sáv a szükségesnél ne legyen szélesebb, az alkalmazott készítmény pedig ne legyen káros a kultúrnövényre! Az eredményes védekezés alapja a gyomnövények ismerete, mivel a gyomok érzékenysége a különböző gyomirtó szerekkel szemben eltérő, valamint a gyomirtás optimális időpontjának megválasztása is az előforduló fajok függvénye.

Az évelő gyomoktól még a gyümölcsfák elültetése előtt tisztítsuk meg a területet, így érhető el az, hogy az első években ezek a gyomfajok ne okozzanak problémát.

A kémiai gyomirtás alkalmazása során kiemelkedő jelentősége van az elsodródás megakadályozásának, így kerülve el a permetlé levelekre és fiatal hajtásokra kerülését.  A három évesnél fiatalabb gyümölcsfák esetében az is fontos, hogy glifozát hatóanyagú készítményeket ne alkalmazzuk, hiszen ez, a még nem kérgesedett fák törzsén felszívódhat, súlyos károsodást okozhat. Az állománykezelésre javasolt készítményeket csak akkor használjuk, ha a törzs védelmét biztosítottuk. A kiskerti tulajdonosok számára elérhető gyomirtó hatóanyagok száma meglehetősen csekély. A glifozát mellett további két hatóanyag szabad forgalmú, mely a gyümölcstermő növényeknél felhasználható. A pendimetalint magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen, a gyümölcsfák telepítését követő évétől alkalmazhatjuk kora tavasszal a gyomnövények kelése előtt. Az S-metolaklór szintén a kora tavaszi időszakban használatos a magról kelő egyszikű gyomok ellen, viszont nem termő ültetvényben.

Fiatal ültetvényekben a facsíkok takarása is megoldást jelenthet a gyomnövények ellen. A takaróanyag lehet szalma, lekaszált fű, faforgács vagy fakéreg is. Elmondható azonban, hogy az évelő gyomnövények megjelenésekor a takarás önmagában már nem biztosítja a megfelelő védelmet, ezért ekkor már vegyszeres vagy mechanikai védekezésre is szükség van.

Hatékony kukorica-gyomirtás minden körülmények között

2025. április 27. 13:10

Az elmúlt évek időjárási anomáliái folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.

Őszi kalászosok gyomirtása az UPL ajánlásával

2022. szeptember 12. 07:14

A korábban megszokottól melegebb ősz, az enyhe, hótakaró nélküli tél kedvez a növényállományokban károsító kártevőknek és az őszi gyomkelésnek.

Megvárjuk a fagyokat, vagy gyomirtsuk inkább repcét?

2021. október 7. 10:15

Bizonyára ez a kérdés merül fel most több repcetermesztőben is, akiknek a területein nagy mennyiségben jelentek meg a melegkedvelő, egynyári, T4 életformába tartozó gyomnövények.

Napraforgó gyomirtás minden körülmények között

2018. február 23. 07:33

Az FMC különböző gyomosodási problémákra komplett technológiát tud ajánlani, figyelembe véve a gazdaságosság szempontjait is.