Hasznos vagy káros a fákon megtelepedő fagyöngy?

Agrofórum Online

Kérem szíves állásfoglalásukat arra vonatkozóan, hogy valójában hasznos vagy káros a fákon megtelepedő fagyöngy?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fehér fagyöngy számos fás szárú növényen jól érzi magát, így hazai körülmények között is gyakran láthatók akár nagyobb méretűre is megnőtt, gömbölyű örökzöld bokrai. Ez elsősorban a lehullott lombú fák ágain a téli időszakban válik feltűnővé számunkra. A fagyöngy félélősködő életmódot folytat gazdanövényein, melyek főként a puhafák közül kerülnek ki, hiszen e fafajokba könnyebben tud szívógyökerei segítségével behatolni. 

A fák közül leggyakrabban az alma-, fűz-, akác- és nyárfákon található meg. Terjedésében nagy szerepet kapnak a madarak, hiszen ősszel érő fehér terméseit szívesen fogyasztják, illetve testükre tapadt magjait egyaránt széthordják. A fagyöngy annak ellenére, hogy képes fotoszintetizálni, gazdanövényre is szüksége van a fennmaradásához, hiszen a vizet és a tápanyagokat csak ilyen feltételek mellett tudja felvenni. Ez azt jelenti, hogy a megtámadott fák erőnléte a fagyöngy jelenléte által minden esetben csökken.

A fagyöngy számára a fennmaradást a gazdanövény életben maradása tudja megadni, ezáltal elsősorban nem elpusztítani szeretné a megtámadott növényrészt. Ennek ellenére a hosszú időn keresztüli szívogatás hatására a gazdanövény jelentős kondícióromlásával kell számolni, így idővel ez mindenképp az adott fás rész elszáradásához fog vezetni. Több ágon és/vagy gallyon való megtelepedésével így jelentős mértékű koronaveszteséget is tud okozni.

Sok esetben a fagyöngy a fák magasabb részén helyezkedik el, mely által leszedésük és eltávolításuk is nehézkes feladatnak mondható. Amennyiben házi körülmények között saját magunk, létra és hosszú kampó segítségével nem tudjuk elérni a fagyöngyöt, érdemes lehet hozzáértő segítséget kérni. A sérült ágakat, gallyakat, amennyiben száradásuk már megindult, érdemes levágni. Az egészségesebb fás részek mentesítése pedig csak úgy lehetséges, ha a fagyöngy minden részét eltávolítjuk, így minél mélyebben vágjuk ki az érintett fás részt! Ezután pedig ne felejtkezzünk meg a sérült rész fasebkezelő anyaggal való lezárásáról sem!

Kiemelt kép: Pixabay

Milyen gondozást kívánnak télen az örökzöldek?

2023. december 26. 04:39

Milyen gondozást kívánnak a télen is zöld levelű növények? Valóban kell öntözni őket?

Nem kell mindent kivágni: így alakult át a retro nyaraló kertje

2023. október 23. 12:12

A kerttervezésnek is van egy ága, amit egy naturkertész ért igazán: visszafelé alkotunk, mert nem kell mindig mindent kivágni!

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Miért kezdte el hullatni a fenyő a tűleveleit?

2022. június 1. 04:37

Van egy szép fenyőnk a telken, ami tavasszal erősen elkezdte hullatni leveleit. Az előzményhez tartozik, hogy térkővel beborították a fa alatti részt, és a fa körül egy szép magaságyást is kialakítottak. Aggódom a fáért, mi fog történni vele?