3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill

Házikertben is érdemes alkalmazni a zöldtrágyázást?

Agrofórum Online

Milyen előnyei vannak a zöldtrágyázásnak? Kertben is érdemes alkalmazni? Válaszukat köszönöm szépen előre is!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldtrágyázásból, vagyis a nagy mennyiségű zöld növényi anyag talajba forgatásából számos előnyünk származhat. A zöldtrágyaként vetett növényt talajba forgatva növelhető ugyanis a talaj tápanyag-tartalma, biológiai aktivitása, vízelvezető és víztartó képessége. Emellett a kötött talajok lazítására, a műtrágyázás mennyiségének csökkentésére, vagyis összességében a talaj termékenységének növelésére, kihasznált talajok minőségének javítására tesz jó szolgálatot. A zöldtrágyanövények beforgatásából származó előnyök nemcsak üzemi körülmények között, hanem kiskertekben egyaránt érvényesülnek.

Számos növényfaj létezik, melyek alkalmasak zöldtrágyaként való felhasználásra, ilyenek pl. a nitrogént nem megkötő, de talajszerkezet-javító fajok: facélia, mustár, pohánka, rozs, olajperje. A nitrogént megkötő fajok pedig a bab, a vöröshere, a lucerna, a csillagfürt. Minden növénynek van negatív és pozitív tulajdonsága, melyek ismeretében tudjuk csak a számunkra ideális zöldtrágyanövényfajt kiválasztani. A jobb alkalmazkodóképesség, a több és hatékonyabb tápanyag megkötése és feltárása érdekében lehetőség van a növényfajok keverékének beszerzésére, majd elvetésére is.

A zöldtrágyázás nem megfelelő kivitelezése viszont nemhogy nem növeli egyes területek talajtermékenységét, hanem akár jelentősen képes is azt lerontani. A növényfaj/fajok helyes megválasztása mellett ezért nagy jelentősége van a vetésidő betartásának, valamint a bedolgozás idejének és módjának egyaránt.

A másodvetésű zöldtrágyanövény vetését optimális esetben nyár végén, azaz augusztus közepe után kell megtennünk, ekkor általában még kellő meleg biztosítható a magok csírázásához. A csírázáshoz az öntözés megléte elengedhetetlen a nyár végi időszakban, főleg aszályos nyarakon. A vetés előtt a kerti talajt is elő kell készíteni, a letermett területet a magok vetésére alkalmassá kell tenni. A jól fejlett növények beforgatását még a tartós fagyok előtt, legkésőbb az állomány virágzásának idején el kell végezni, ennek időszaka kb. november elejére, közepére tehető.  

Kiemelt kép: Pixabay

Készítsünk csalánlevet a növényeink számára!

2022. május 30. 06:37

A csalánlé elriasztja a kártevőket, ha a növény levelére permetezzük, de kiváló zöldtrágyaként is alkalmazható, ha öntözéssel juttatjuk ki. Hogyan készítsük el otthon, és milyen töménységben alkalmazzuk?

Mire jó a facélia?

2022. augusztus 3. 05:36

Amellett, hogy lenyűgöző a kék színével, vajon mire is jó a facélia? Mai cikkem erről fog szólni.

A zöldtrágya nem kamu, próbálja ki a kertben is!

2024. szeptember 19. 09:40

A zöldtrágyanövények jótékony hatását érdemes próbára tenni a házikertekben. Bemutatjuk, hogyan és milyen növényekkel érhetünk el eredményt.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.