Négy éve kaptam egy kínai legyezőpálmát, amelynek 2 töve volt. Az évek során csodaszépen fejlődött, 1-2 alkalommal át is ültettem nagyobb cserépbe. Szép terebélyes lett és elhatároztam, hogy a 2 tövet szétültetem. Másfél-két hete meg is tettem, valószínűleg nem megfelelő módon. Sikerült a szétültetés általános virágföldbe, enyhe fahéjas vízzel is megöntöztem, utána már csak tiszta vízzel. A gond, hogy a növények elkezdtek lekonyulni, a leveleik összeestek. Hogyan lehetne megmenteni a pálmákat?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Megértem aggódását, de nem biztos, hogy olyan nagy a baj. Viszont a növényeknek a tövéről, nem készített képet, az lett volna fontos.
Az átültetés minden növényt megvisel, különösen, ha annak gyökereit szét kell bontani. Leírását úgy értelmezem, hogy a legyezőpálmának két szára, hajtása volt, alul közös gyökérzettel, és azokat szétválasztotta egymástól. A korábbi gyökér megfeleződött, vagy még kevesebb élő gyökere maradt, amit még az új talajba beültetés is tovább csökkenthetett. Mindezek mellett a szártövénél nagy felületen nyílt seb keletkezett. Ez egy erős beavatkozás volt a növény számára.
Tekintve, hogy az átültetés megtörtént, annak sikerét utólag nehezen lehet befolyásolni.
Az átültetés eredményét kedvezőtlenül befolyásolhatja a gyökerek számának csökkenése, valamint a száron keletkezett nagy felületű nyílt seb, melynek felületét nem ismert töménységű, ebből kifolyólag ismeretlen fertőtlenítő hatással rendelkező fahéjas vizes oldattal kezelte.
Amit tehet a 2 új növény életben maradása érdekében:
- Félárnyékos és 20-22 °C hőmérsékletű helyen tartsa a növényeket, ami az új gyökerek fejlődését elősegíti, mivel a virág anyagcseréjét nem gyorsítja fel! Az alsó elhalt vagy száradóban lévő levelét nyugodtan vágja le, azok a levelek már nem nyújtanak hasznot a növénynek, nem termelnek tápanyagot.
- Fontos, hogy a beültetés utáni alapos beöntözést követően keveset öntözze, a szártövi részén viszonylagos száraz viszonyokat teremtsen, hogy a sebek hamar beszáradjanak, azokon keresztül fertőződés ne jöhessen létre!
- Folyamatosan figyelje a legyezőpálma fiatal hajtásvégeket! Állandóan zöldek és felállóak legyenek. Ha ilyenek, élnek a növények, a vízforgalmuk funkcionál, túlélik a beavatkozást. Sok sikert gondozásukban.
Az élő zöld növények szaporításakor, vágáskor, töréskor, amikor szabad szöveti felület keletkezik, ahol a nyílt sebek befertőződhetnek, rohadás, romlás indulhat el, a sebeket fertőtlenítő oldattal ajánlott kezelni. Erre a célra háztartásban található egyszerű anyagok is szóba jöhetnek. 5-8%-os ecetből 50 ml-t 1000 ml vízben elkeverve, annak oldatával javasolják a növényi sebek fertőtlenítését. Hidrogén-peroxid 0,15-0,3%-os oldatával is hasonló fertőtlenítő hatás érhető el.
Háztartási célra forgalmazott Hypo oldata is felhasználható: 100 ml Hypot oldjon fel 600-800 ml vízben, annak oldata megfelelő fertőtlenítő hatással bír. A fahéj, szegfűszeg is ismert fertőtlenítőszer, de a koncentráció pontos beállítása érdekében nem a por alakú fűszert javaslom, hanem a fahéj- vagy szegfűszegolaj formáját, 0,1%-os oldatuk megfelelő fertőtlenítő hatással rendelkezik.
Kiemelt kép: Pixabay