Hogyan ápoljam télen a gyepemet?

Agrofórum Online

Gyepápolással kapcsolatban van egy kérdésem: hogyan ápoljam télen a gyepemet? Válaszukat nagyon várom!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az ápolt gyeppel rendelkező tulajdonosoknak nemcsak a vegetációs időszakban, hanem a tél folyamán sem árt egy-két dologra odafigyelni, mellyel a gyep szépsége a következő szezonra is megtartható. Kiemelt szerepe van még az ősz elején kijutatott, emelt káliumtartalmú műtrágya használatának, hiszen ezzel segítségére lehetünk a növénynek abban, hogy a téli hideg által kiváltott stresszhatásokat könnyebben átvészelje.

Alapvető fontosságú, hogy még a tél beállta előtt gondoskodjunk a gyepen heverő lombozat, esetleg letört gallyak eltávolításáról, kerti bútorok lehordásáról. Az utolsó nyírást lehetőség szerint november végén el kell végezni, még a tartósan hideg időjárás előtt, télen pedig semmiképp ne nyírjuk gyepünket a tavaszi időszakban elinduló növekedéséig! Kerüljük továbbá a nitrogén hatóanyagot tartalmazó műtrágya kijuttatását is az őszi időszakban, hiszen ez a növény nem kívánt növekedését, laza szövetű és sérülékeny szálak képződését idézi elő!

A gyep nagyon érzékeny a sérülésekre, különösen télen, főként ha nagy igénybevételnek van kitéve kiváltképp akkor, ha fagy van. Ez azt jeleni, hogy a fű regeneratív ereje csökken a hideg évszakban, így kisebb taposás is jelentős megterhelés számára. Érdemes kerülni tehát, amennyiben lehetséges is, a fagyott gyepterület taposását. A fagyott fű könnyen eltörik, mely rövid úton pusztulásához is vezethet. Az ilyen sérülésből adódóan a gyep gyakran kezd foltokban barnulni a tavaszi időszak elején.

További fontos feladat, hogy a hó eltakarítása során, a havat a járdákról ne a gyepre helyezzük el, hiszen felolvadása hosszabb ideig is tarthat, mialatt a növényeken hópenész alakul ki a levegőtlenség által! Kerüljük a gyep közelében a sóval végzett síkosságmentesítést is! Nagy mennyiségben ugyanis a só jelentősen károsíthatja a növény gyökereit, így negatívan hat a víz- és tápanyagfelvételre. Ez gyakran már csak akkor válik feltűnővé, amikor a fű tavasszal megbarnul, illetve növekedési időszaka késik. Szélsőséges esetben a túl magas sótartalom a növények pusztulását is okozhatja.

Hogyan leheljünk új életet a kiégett gyepünkbe?

2024. július 9. 13:10

Ha a fűszálak megbarnultak, akkor segítségre van szükségük. Ha más problémára gyanakszik, orvosolja a helyzetet, mielőtt továbblépne.

Hogyan kezdjük meg tavasszal a gyep ápolását?

2024. március 4. 04:37

A tavaszi gyepápolás megkezdésekor milyen feladatok, munkálatok elvégzése a legfontosabb? Hogyan kezdjünk bele a gyep gondozásába?

7+1 kora őszi feladat a kertben

2019. szeptember 27. 13:03

Míg a fákról le nem hullanak az utolsó, őszi színekben pompázó falevelek, a kertben mindig akad tennivalónk.

A nyári gyepápolás 7+1 aranyszabálya

2020. július 22. 10:40

A nyári időszakban mutatja legszebb arcát a gyep, feltéve akkor, ha megfelelően gondozzuk. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen gyakran nyírjuk, milyen napszakban locsoljuk, vagy éppen mennyi tápanyaggal látjuk el időről időre.