Hogyan ápoljuk tavasszal gyepünket?

Agrofórum Online

Első feladataink között a tavasz beköszöntével több olyan dolog is szerepelhet, melyet a tavalyi év őszén nem volt időnk elvégezni.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az egyik ilyen a fűnyírók előkészítése a szezonra, amennyiben még nem történt meg karbantartásuk, nézzük meg pengéjük éles-e, illetve kitakarításukról is érdemes gondoskodnunk.

A gyep esetében is az ősszel esetleg elfeledett munkálatokkal kezdjük meg a tavaszt, ugyanis a lehullott levelek összegereblyézését már nem halogathatjuk tovább. A nedves levelek alatt a gyepen hamar megjelennek a gombás betegségek, az alattuk nehezen száradó vizes részek miatt. A gombás betegség tüneteit mutató részeknél fontos, hogy azokat ne terjesszük szét, ne vigyük tovább a fertőzést, csak óvatosan gereblyézzük. A gyepszellőztetését amennyiben ősszel nem végeztük el, ezt megtehetjük most is, esetleg meg is ismételhetjük, ha úgy látjuk jónak. Ezzel a művelettel ugyanis a gyepből az elhalt, sárguló és barnuló növényi részek eltávolíthatók, az élő fűszálak közötti talajrész lazítható, elősegítve ezzel a talajtömörödés megelőzését. A víz és a levegő a gyepszellőztetés által az élő részek közé könnyebben eljut, elősegítve ezzel a fű egészséges növekedését.

A tápanyagok utánpótlásának időszaka is elérkezik a vegetáció megindulásával. A szép zöld fű növekedésének eléréséhez szükséges a nitrogén pótlása, de a kálium és a foszfor is elengedhetetlen számára. A kereskedelemben többféle kifejezetten gyepek számára kevert műtrágya is beszerezhető, melyekben e fontos elemek mellett mikroelemek is megtalálhatók. A szórásnál ügyeljünk arra, hogy egyenletesen jutassuk ki a műtrágyát, így előzve meg a nagyobb növekedésű és erőteljesebb színű részek kialakulását. A műtrágyázás után alapos öntözés következzen, vagy az időjárás előrejelzést figyelve a kiszórást időzítsük a csapadékot megelőzőre. A tavaszi időszak alkalmas továbbá a felülvetésre is, ilyenkor a kikopott, megritkult részekre egy kis fűmagot szórhatunk.

Az első nyírás idejét nagymértékben befolyásolja az időjárás, általában március vége-április vége között szokás elvégezni. A korán végzett nyírás sárgulást eredményezhet, ezért érdemes ezt jól időzíteni. A nyírás mindenképp száraz napon történjen, és először csak keveset nyírjunk a hosszából, hiszen csak fokozatosan szabad visszaszoktatni a normális magasságára, így előzve meg a sárgulást, ritkulást. A fagyok elmúltával gondolni lehet az öntöző rendszer ellenőrzésére, üzembe helyezésére egyaránt.

A gyep növényvédelme

2021. május 25. 10:25

Mindenki szép, dús és egészséges gyepről álmodik, amire mezítláb is ugyanúgy öröm rálépni, mint amikor elheveredünk rajta egy mókás, kacagásokkal teli labdázás után. De mi a titka a szép gyepnek és milyen növényvédelmi kérdéseket vet fel? Erről lesz szó ebben az írásomban.

Homokolás a gyepen: mikor, mennyit, miért

2022. december 16. 14:24

Sok kérdés merül fel a gyep homokolásával vagy más néven felülszórásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabb és leggyakoribb kérdésekkel foglalkozunk, valamint útmutatásokat adunk ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen a gyep homokkal történő feltöltése során.

A nyári gyepápolás 7+1 aranyszabálya

2020. július 22. 10:40

A nyári időszakban mutatja legszebb arcát a gyep, feltéve akkor, ha megfelelően gondozzuk. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen gyakran nyírjuk, milyen napszakban locsoljuk, vagy éppen mennyi tápanyaggal látjuk el időről időre.

Praktikák a tökéletes gyepfelületért

2019. május 27. 10:13

Minden kerttulajdonos egységes, zöld színben ragyogó fűtakaróról álmodik. A szépségért viszont meg kell szenvedni. Sok figyelmet és rendszeres karbantartást igényel a pázsit.