Hogyan csökkenthető az almafák lisztharmatos fertőzöttsége?

Agrofórum Online

Hogyan csökkenthető hatékonyan és egyszerűen az almafák lisztharmattal való fertőzöttsége? Válaszukat előre is köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafák talán legjelentősebb betegsége a varasodás mellett a lisztharmat, mely évről évre kisebb, vagy nagyobb mértékben, de minden esetben megjelenik. A tünetek nemcsak a leveleken mutatkoznak meg lisztes bevonatot képezve, hanem a virágok, rügyek, hajtások, vesszők és termések is jól mutatják a lisztharmattal való fertőzöttséget. A beteg hajtásokból fejlődő valamennyi levél fertőzött lesz, így ezeken összefüggő fehéres bevonat jelenik meg. A beteg rügyekből a virágok is ehhez hasonlóan fejlődnek, azok deformáltak lesznek, belőlük termések nem képződnek.

A kórokozó a rügyekben, a rügypikkelyek alatt telel át micélium formájában, így ezek tekinthetők a betegség elsődleges fertőzési forrásának. A metszés során már tudunk a lisztharmat ellen védekezni, ugyanis a beteg rügyek pikkelylevelei egészséges társaiktól eltérően szétállóak, más néven rojtosak, színük gyakran vöröses.

Általában a csúcsrügyek és a hajtásvéghez közeli rügyek fertőzöttek lisztharmattal, melyet nem árt szem előtt tartanunk a metszés erősségének megválasztásakor. Érdemes lehet tehát a tél végi metszés során a vesszőket erősebben megmetszeni, ugyanis a vesszővégi 4-6 rügy általában fertőzött. Alapos metszéssel a kezdeti, vagyis a primer fertőzés megelőzhető, így a tavaszi alapfertőzöttség mértékét tudjuk lecsökkenteni.

A jól tervezett metszés üzemi, illetve házi körülmények között is alkalmazható a betegség mérséklése érdekében. A kémiai védekezés azonban a helyes metszés elvégzése mellett sem hagyható el, hiszen másodlagos fertőzés ennek ellenére is ki tud alakulni a fákon. Ott, ahol a betegség rendszeresen előfordul, ott a levelek 1-2 cm-es, úgynevezett egérfüles állapotában, illetve bimbós állapotában, valamint virágzás előtt indokolt a permetezés. Az ilyenkor végzett permetezéshez érdemes felszívódó hatású készítményt alkalmazni, de a kezelés a sziromhullás utáni időszakban is indokolt lehet. A metszés és a kémiai védekezés mellett a rendszeres tápanyag-utánpótlással, illetve a fogékony fajták termesztésének elkerülésével is sokat tehetünk a betegség megelőzése érdekében. 

Kiemelt kép: Pixabay

Miért és hogyan fertőtlenítsük a metszőollót és a többi szerszámot?

2023. január 28. 06:38

Növényvédelem és mégse: miért és hogyan fertőtlenítjük a szerszámainkat? Lássuk, hogy mi a jelentősége, és hogyan végezhető!

Hogyan gondozzuk tavasszal az átteleltetett muskátlit?

2025. április 26. 04:38

Hogyan gondozzuk tavasszal az átteleltetett muskátlit, hogy mihamarabb virágozni kezdjen?

Fiatal almafák téli koronaalakítása, I. rész

2025. január 17. 11:10

A metszés során fontos, hogy tisztában legyünk az alany és a fajta típusával. A növekedési erély határozza meg a koronaforma kezelhetőségét.

Mire ügyeljünk a málna metszése során?

2023. szeptember 12. 04:40

Hogyan és mikor kell metszeni a málnát? Mire ügyeljünk a metszés elvégzése során?