Hogyan kell gondozni a szobarózsát?

Agrofórum Online

Többször kaptam ajándékba szobarózsát, de még soha nem sikerült hosszabb ideig életben tartanom. Hogyan gondozzam annak érdekében, hogy sokáig megtarthassam?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Olvasónk!

A szobarózsa, vagy minirózsa (Rosa chinensis var. minima), gyakran vásárolt, nagyon mutatós dísznövényünk. A többi cserepes dísznövényünkhöz képeset azonban igényesebbnek mondható, ezért szobai gondozása nagy körültekintést igényel.

Újonnan érkezett növényünket először is ültessük át nagyobb cserépbe. A frissen vásárolt növények cserepe legtöbbször nagyon kicsi, talaja pedig gyorsan száradó tőzeg. Közegnek választhatunk a kertészetekben kapható rózsaföldet is, vagy tőzeg és virágföld felhasználásából készített keverékét is használhatunk.

A növény túlöntözését, valamint a cserép alátétében felgyülemlő pangó vizet is kerülni kell tartása során. Cserepét érdemes inkább kavicságyra helyezni, ezzel előzve meg azt, hogy gyökereit alulról folyamatos nedvesség érje. A kavicságy nedvessége arra is alkalmas, hogy a számára megfelelő párát biztosítsuk, ugyanis a lakás száraz levegője nem kedvez a növényeknek.

Öntözését rendszeres időközönként végezzük el, talaját ne hagyjuk soha kiszáradni. Erre főként nyáron szükséges ügyelnünk, akár naponta kétszer is pótoljuk a megfelelő mennyiségű vizet számára. Öntözéskor a nyár folyamán vizébe hetente tápoldatot is tegyünk.

A rózsa fényigényes növény, ezért a lakásunk világos, legtöbb napfényt érő ablakpárkányára helyezzük el. Az ideális környezeti tényezők biztosítása mellett a növény metszéséről se felejtkezzünk el. Az elnyílt száradó virágokat mindenképp metsszük le, így a növény új hajtások és virágok növesztésére sarkallhatjuk.

Ha lehetőségünk van rá, kicsi rózsáinkat tavasszal akár ki is ültethetjük kertünkbe. Itt is olyan helyet válasszunk számára, mely napsütötte, világos. Talaj szempontjából a mély termőrétegű mezőségi talajok megfelelőek számára. Öntözésükről, főként a nyári hőségnapok alkalmával ne felejtkezzünk el, valamint metszésüket a lakásban tartott egyedeknél végzett módszerrel végezzük el.

A kiültetett minirózsákat az első évben még védhetjük talajtakarással a hidegtől, de idősebb példányai a téli körülményeket is kiválóan átvészelik.

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

Mivel kezeljem lisztharmatos és levéltetves rózsáimat?

2024. június 5. 04:39

Tudnának nekem segíteni? Mivel kezeljem lisztharmatos és levéltetves rózsáimat?

Megmenthetők a túlzottan visszametszett rózsatövek?

2023. április 8. 04:36

A kerítésemhez közeli idős, nagyméretű rózsatöveimet a kertemben barbár módon tövig visszavágta a szomszéd. Megbeszéltük a visszametszést, de nem ilyen módon. Mire számíthatok, ki fognak még hajtani? Megmenthetők a növények?

Mitől lehetnek zöld színű, szögletes foltok a rózsa levelein?

2023. június 3. 14:38

Rózsalevélen eddig még nem észlelt foltosodást találtam: zöld színűek és inkább szegletesek a foltok. Mik lehetnek? Csatolok képet róla. Egyéb növényekkel kapcsolatosan is szeretnék segítséget kérni, ezekről is csatolok fotókat.