Házikert

A rózsák átteleltetése cserépben és ágyásban

Agrofórum Online

A törékeny rózsák különleges védelmet igényelnek a hideg hónapokban. Az alábbiakban megtudhatja, hogyan teleltetheti át sikeresen rózsáit az ágyásokban és a cserepekben.

A rózsák (Rosa) a melegebb éghajlatú területeken fejlődnek a legjobban, ezért a zordabb vidékeken különleges fagyvédelmi intézkedésekre lehet szüksége ahhoz, hogy rózsái átvészeljék ezt a nehéz időszakot. Legjobban a sérülékeny oltási pontokat és a rügyekkel teli hajtásokat kell védeni a hideg levegő, a szél és a téli napsütés ellen. Az alábbi cikkben elmagyarázzuk, hogyan védje meg a rózsáit a téli hidegben.

A rózsák télen

Mikor lesz túl hideg a védtelen rózsáim számára? Hogyan teleltessem át a szabadban, és mit kell figyelembe vennem a cserepes rózsáknál? Az alábbiakban összefoglaljuk Önnek az ezekre a kérdésekre adott válaszokat.

Mikor lesz túl hideg a rózsák számára?

A legtöbb rózsafajta nem fagytűrő, ezért érdemes időben elgondolkodni a megfelelő óvintézkedéseken. A legjobb azonban, ha csak akkor alkalmazza a fagyvédelmi intézkedéseket, ha fagyos időszak közeleg.

A rózsák teleltetése az ágyásokban

Először is távolítsa el az összes elszáradt virágot és levelet. Ezen túlmenően a földre hullott leveleket is szedje össze a gombás betegségek elkerülése érdekében. Ezután a rózsatövek köré halmozzon földet (20 cm magasságig, úgy, hogy körülbelül három-négy rügyet befedjen). A rózsát csak tavasszal vágja vissza. A még kikandikáló magasabbra nyúló hajtások közé összegyűrt újságpapírt is helyezhet, hogy védelmet nyújtson nekik. Ugyanez vonatkozik a kúszórózsákra is, ahol a lugas mentén, a hajtások közé kell újságpapírt vagy csomagolópapírt tenni.

A magas törzsű rózsák ezzel szemben különleges fagyvédelmet igényelnek. Itt is először távolítsa el a lombot a koronáról és a földről. Ezután óvatosan hajtsa le a fiatal szárakat. Mindenképpen ügyeljünk a hajlítás irányára, hogy a törzs ne törjön el. Ezután kampók segítségével rögzítse a törzset a talajhoz. A koronának ezáltal laposan kell feküdnie, majd virágfölddel kell beborítani. A komposztföld erre nem alkalmas, különben a korona a tél folyamán rothadásnak indul. Az oltási pont további védelmét szalmából vagy csomagolópapírból készült burkolat biztosítja.

Az idősebb, magas törzsű rózsákat nem kell meghajlítani. A legjobb, ha a koronát szalmával vagy újságpapírral burkoljuk be, és egy légáteresztő burkolatot – például egy juta zsákot vagy egy gyapjútakarót – helyezünk rá. Ezenkívül a rózsa körül az oltás helyén kialakíthat egy földhalmot, és ha szükséges, megfelelő szárvédelmet is alkalmazhat.

Összefoglaló a rózsák ágyásban történő teleltetéséről:

  • Csak akkor alkalmazzon fagyvédelmi módszereket, ha a fagyos időszak küszöbön áll.
  • Távolítsa el az elszáradt virágokat és leveleket.
  • Távolítsa el a leveleket a földről.
  • Kb. 20 cm magasan halmozza körül a növény tövét földdel.
  • Tegyen újságpapírt a hajtások közé.

A cserepes rózsák fagyvédelme télen

Cserepes rózsák esetében a gyökerek védelme a legfontosabb. Mint a szabadföldön, a cserépben vagy konténerben lévő rózsák tövét is földdel kell körülhalmozni, hogy megvédjük a hideg ellen. Emellett a rózsabokrokat újságpapírral is be lehet takarni. A magas szárú rózsák esetében a korona további beburkolásáról is gondoskodnia kell. Végül csomagolja be a cserepet jutazsákkal vagy bambusz takaróval és kösse szorosan össze. Nyugodtan használjon több réteget, hiszen minél vastagabb a védőréteg, annál jobban szigetel.

Fotó: shutterstock.com

Annak érdekében, hogy a rózsa a talajból áradó jeges hidegétől is védve legyen, azt javasoljuk, hogy a cserepet egy fából vagy hungarocellből készült alátétre tegye, hogy az elkerülje a talajjal való közvetlen érintkezést. Ha ezután olyan helyet választ, amely megvédi a rózsát a széltől és az időjárástól is, már semmi sem állhat a sikeres teleltetés útjába kint a kertben, az erkélyen vagy a teraszon. Hosszan tartó  fagy esetén azonban ajánlatos a cserepes rózsákat a házba vinni, és egy fűtetlen helyiségben – például a pincében – elhelyezni.

Összefoglaló a cserepes rózsák teleltetéséről:

  • Válasszon védett helyet
  • Távolítsa el az elszáradt virágokat és leveleket
  • Halmozza körül termőfölddel a töveket
  • Tegyen újságpapírt a hajtások közé
  • Ha szükséges, rögzítse a növény koronáját
  • Csomagolja be a cserepet szigetelőanyaggal
  • Helyezze a cserepet hungarocell alátétre
  • Tartósan fagyos időszakban vigye be a növényt a házba

Szakértői tipp: A cserepes rózsa termesztésekor még a téli nyugalmi időszakban is ügyeljen arra, hogy a növény ne száradjon ki teljesen. Öntözni azonban csak fagymentes napokon szabad, hogy a gyökerek nehogy megkárosodjanak.

A rózsa gondozása a tél elmúltával

Ha nem várható több komolyabb fagy, akkor március végén/április elején ismét eltávolíthatja az újságpapír-szigetelést és a felhalmozott földet a rózsáiról. Ezután minden védőanyagot le lehet venni, és ha szükséges, megmetszheti a növényeket.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Érdemes a fák törzsét fehérre meszelni? Hogyan kell elkészíteni az oldatot hozzá?

2023. november 5. 08:40

Szeretném kérdezni, hogy a mésztejet a törzs meszeléséhez pontosan milyen mészből kell készíteni? A pontos eljárás (vízzel hígítás) is érdekelne. Köszönöm!

Érkezett a kárenyhítési juttatás a károsult gazdák számára

2024. április 2. 13:40

A tavalyi évben keletkezett káresemények után mintegy 1680 mezőgazdasági termelő részesült március végéig 2,85 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban, a kifizetéssel érintett összes terület nagysága meghaladja a 20 400 hektárt.

Hogyan védjük a fügét télen a hidegtől?

2023. október 20. 04:38

A füge teleltetésével, fagy elleni védelmével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Hogyan védhetjük meg eredményesen a fügét télen a hidegtől?

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.