Hogyan kell öntözni az erkélyen nevelt citromfát?

Agrofórum Online

Erkélyen nevelt citromfát hogyan kell öntözni? Miről tudom, hogy vizet kér, vagy túlöntöztem?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A növényekre és állatokra, emberekre is vonatkozik, hogy vízigényük nem állandó, napról napra változó.

Az öntözés célja, hogy a vízzel együtt a talajban oldott állapotban jelen lévő tápelemeket a növény számára felvehetővé tegye, és segítse annak anyagcseréjét. Nem lehet egy állandó vízmennyiséget meghatározni öntözési felhasználásra, mivel a növény vízigényét sok tényező befolyásolja, többek között a következők:

  • magasabb hőmérséklet fokozza a növények párologtatását, azaz a vízigényét, lehűlésnél a vízigényük csökken;
  • nagyobb növény több vizet kíván, mint a kisebb, mint az előző évi lomb;
  • napsütésben, erős szélben fokozódik a növények párologtatása, tehát több vizet szívnak fel, ha rendelkezésükre áll;
  • magas páratartalmú levegőben a növények párologtatása lelassul, ilyen időben általában felhős az égbolt, a növények vízigénye is lecsökken.
Citromfa cserépben

Nem tudom, hogy milyen tájolású az erkélye, annak mikroklímáját ez is befolyásolja. Ha napsütötte, akkor a hőmérséklet gyakran nagyon felszökik, extrém értékeket is elérhet, ami ilyenkor extrém vízigényt jelent.

A felsoroltak alapján azt ajánlom, hogy ne öntözze mechanikusan a citromfáját, hanem a növény vízigényét befolyásoló tényezők változása alapján tegye. A fa részére a vizet a cserépben megtartott nedvesség biztosítja. Minél nagyobb a cserép (konténer), abban a talaj, annál több vizet képes visszatartani, annál ritkábban elég azt pótolni, azaz öntözni.

A lakásból kihozott citromfa több vizet fog kívánni az erkélyen, mint korábban benn, tehát gyakrabban öntözze. Technikájára vonatkozóan pedig a lassú nedvesítést javaslom: a szokásos adagot ne hirtelen zúdítsa rá a cserép felszínére, hanem lassú csurgatással. Közben figyelje a cserép alatti tányérban a kicsurgó víz megjelenését. A tányérba folyt vizet a gyökerek kis idő múlva kiszívják, hasznosítják. Tartósan a tányérjában ne álljon víz. Nyári nagy melegben és viszonylag kis konténer esetén, szükséges lehet napi kétszeri öntözés is. Nyár eleji, vagy nyár végi 20 fokos hőmérsékletnél a két naponta végzett öntözés is elegendő lehet.

Konténeres citromfa

Sajnos ennél konkrétabb javaslatot nem tudok adni, nem adta meg a fa és cserép méretét. A leírt elvekkel összhangban – megfigyeléseire alapozva – biztosan kialakítja a helyes gyakorlatot.

Ne felejtkezzen el a fa 10-14 naponkénti tápoldatozásáról sem, melyre komplex, valamennyi tápelemet tartalmazó folyékony műtrágyát javaslok. Ha már termő citromfáról van szó a nitrogénnél és foszfornál nagyobb mennyiségű káliumot tartalmazzon a trágya, a termésképződést a kálium magas mennyisége serkenti.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Tényleg lehet még most sóskát vetni?

2023. szeptember 15. 11:37

Szomszédom javasolta, hogy ősszel is vessek sóskát. Tényleg lehet még most sóskamagokat vetni?

Tudok védekezni a paradicsombogyók csúcsrothadása ellen?

2023. június 30. 04:39

Minden évben megjelennek a paradicsombogyók alján elszórtan nagyméretű, több cm-es sötét foltok, szerencsére nem sok. Mik ezek, mi okozza, ehetők-e az ilyen termések? Tudok-e védekezni ellene?

Apró maradt a burgonya! Mi okozhatta ezt a jelenséget?

2023. szeptember 20. 04:39

A most hétvégén betakarított burgonyánk legtöbbje nagyon apró maradt. Mi okozhatta ezt?