Hogyan készítsük fel a kerti tavat és növényeit a télre?

Agrofórum Online

Azoknak, akik azon szerencsések közé tartoznak, hogy kertükben tavat tarthatnak, nem csak a kertet, hanem a tó növényeit és élővilágát is fel kell készíteniük télre pár lépésben, még a lehűlések előtt.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A legalább egy méter mélységű és nagyobb mennyiségű vizet tartalmazó tavakban a legtöbb vízinövény könnyen, különösebb gondoskodás nélkül áttelel, akárcsak természetes élőhelyükön. Természetesen  ehhez arra is szükség van, hogy a víz  nagyobb része ne fagyjon be. A nagyobb vízréteg alkalmas ugyan arra, hogy átteleljenek benne az élőlények, de ekkor sem szabad hagyni, hogy a víz felszínét teljesen belepje a jég. A kisebb méretű kerti tavacskákat emiatt mindenképpen, még a fagy előtt ki kell takarítani, növényeit külön helyen, vizes környezetben kell átteleltetni.

A felszíni növények közül a vízi jácint és vízi tutaj melegebb éghajlatról származnak és fényigényesek, ezáltal a téli fagyokat sem tolerálják, így teleltetésükről gondoskodnunk kell.  Áttelelő pl. a vízitök és a rucaöröm is, amely télen ugyan elpusztul, de elszórt spóráiból tavasszal újra kikelnek. Télen a tavirózsa is visszahúzódik, levelei elfagynak, ennek ellenére tavasszal újra kihajt, vagyis friss hajtásokat hoz mélyen elhelyezkedő gyökereiből.

Fontos, hogy a téliesítés része legyen az elhalt, lehullott növényi részeket eltávolítsa a vízből. Erre nem csak ősszel, hanem az év többi részében is szükség van, hiszen így kerülhető el a tó nagymértékű algássága. A növényi maradványok, származzanak azok a tavi növények elszáradt részeiből vagy a lehulló levelekből, levágott fűből, bomlásuk közben oxigént vonnak el a vízből.

A víztisztító berendezések használatával tovább növelhetjük tavunk tisztaságát. A levélhullás időszakában a tó közelében lévő fákról lehulló lombot ne hagyjuk vízbe potyogni, lehetőség szerint a tó felé feszített hálóval, vagy mielőbbi vízből való eltávolításával akadályozzuk meg szennyezésüket. Ősz végén a vízi növényeket is tisztítsuk meg, vágjuk le az elhalt, száradó leveleket, valamint virágaikat is a növényről. Tavunk ugyanis akkor van megfelelően előkészítve a hidegre, ha jó állapotban tisztán várja a telet.

Nem kell túlmisztifikálni: vizes élőhelyek a kertben

2024. október 10. 05:40

A vizes élőhelyből sokfélét építhetünk mi magunk is, de sok más, akár díszítőelemként használt vízlelőhelyet is kitalálhatunk (pl. madáritatók).

Kerti tavak őszi ápolása

2021. október 19. 05:36

A kerti tavakat ősszel is ugyanúgy ápolni kell, mint tavasszal vagy nyáron. Ilyenkor már a halaink is kezdenek a télre készülődni, szükség esetén a tavi növények is ápolásra szorulhatnak.

Algásodik a tavam! - Mit tehetek vele?

2023. június 30. 05:36

Nézzük sorra, hogy mi vált be nálunk a kerti tó algamentesítésével kapcsolatban úgy, hogy a legtermészetesebb legyen a végeredmény.

Mit jelent a vízbiztonság a kertben?

2024. október 16. 05:40

Vízbiztonság alatt elsősorban a víz megtartását értjük, amikor a lehető legtöbb vizet megpróbáljuk a talajban és/vagy tárolókban minél hosszabb ideig megőrizni.