Fiatal platánfa törzsén a fotón látható, kb. 1 cm mélységű, 3x2 cm átmérőjű lyuk található. A nyílás körül a fa kérge minimálisan kidudorodik és a törzsön hosszanti vékony repedések láthatók. A nyílást kitisztítottam. Kérem szíves tanácsukat a kezeléssel kapcsolatban!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfák mellett sajnos a dísznövények esetében is gyakori problémaként fordul elő a kéreg sérülése, repedése, azokon lyukak megjelenése. A fák kéregének elsődleges szerepe a védelem, vagyis a szárat, a benne található háncsot és farészeket védelmezi. A kéreg, a rajta keletkező sérülések miatt szerepét, a fa hidegtől, melegtől és egyéb környezeti behatásoktól való védelmét nem tudja kellően ellátni, ezáltal a betegségek is gyakrabban, nagyobb mértékben képesek a fát megtámadni.
A küldött kép alapján kártevő, vagyis farontó hernyó által okozta sérülésre következtetnék. A farontó lepkék sajnos széles tápnövény-körrel rendelkeznek, dísznövények és gyümölcsfák egyaránt megfelelnek ízlésüknek. Amennyiben nemcsak a lyuk, hanem a törzsből fűrészporszerű ürülék megjelenése egyaránt megfigyelhető volt a lyuk közelében vagy a talajra lehullva, minden bizonnyal farontó hernyó áll a tünet kialakulásának hátterében.
![Platánfa törzsén keletkezett lyuk](https://agroforum.hu/assets/uploads/2024/06/76DB23B9-D8C2-4DC0-ADB5-218F128F6127-1600x1600.jpeg)
A faszövetben élő rovarok nemcsak a rágásukkal, a törzs szöveteinek kirágásával károsítanak, hanem testükön kórokozó gombák terjesztését is végzik. A kéreg felrepedését a napközbeni hirtelen meleg, majd pedig este bekövetkező fagyás hatása is okozhatja, viszont ebben az esetben lyuk megjelenése a törzsön nem tapasztalható.
A védekezés során a hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni, a fák kondíciójának megtartására, melyet rendszeres öntözéssel, tápanyag-utánpótlással, növényvédelmi feladatok ellátásával érhetünk el. A lyukakban élő hernyók csak nehezen érhetők el, a fából történő eltávolításuk a lyukba dugott hajlékony dróttal lehetséges. Rovarölő szeres kezeléssel csak a lyukak lezárása esetében lehetünk hatékonyak a lárvák ellen, mely dísznövényeknél alkalmazható eljárásnak mondható.
A fát is érdemes ápolni, a leváló kérget éles eszközzel levágni, az elhalt szövetet kimetszeni a fából egészen az egészséges részig, majd pedig réz hatóanyagú permetlével lekezelni. A seb alapos beszáradása után jöhet annak lezárása fasebkezelő anyaggal. Ezután a sebet érdemes legalább évente jobban szemügyre venni, szükség esetében ismét kezelni.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele