Kérem szépen a segítségüket! Hogyan kezeljük a fák fás részein kialakuló rákos sebeket?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfák fás részein látható rákos sebek kialakulásáért minden esetben kórokozók, gombák vagy baktériumok tehetők felelőssé. A kórokozó/kórokozók pontos beazonosítása azonban csak laboratóriumi körülmények között lehetséges. A csonthéjasoknál gyakori a monília fertőzésének ilyen jellegű tünete, míg az alma, körte és dió esetében pl. a sebzéseken keresztül fertőző gomba, a nektriás rák is jelentős károsodást tud okozni. A körtén fertőző varasodás, az alma fomopsziszos rákja, de a cseresznye citospórás ágrákja is lehetnek a rákos sebek megjelenésének okai.
A fák fás részein rovarok rágása nyomán, de fagy általi repedések, egyéb mechanikai behatások, metszési beavatkozások is okozhatnak sebeket, így nyitva szabad utat a fertőzéseknek. A rákos sebek létrejövetelét fokozza továbbá a gyümölcsfa nem megfelelő termőhelyre való ültetése, a talaj túlzott kötöttsége, levegőtlensége, illetve a nem megfelelő tápanyagellátás is, melyből főként a nitrogén túlzott adagolása emelhető ki. Az utóbbi években egyre nagyobb mértékben tapasztalható vízhiány mellett pedig a fák kora is meghatározó lehet a gyengülés kialakulását illetően.
A kezelés lehetőségei
A rákos sebekre jellemző, hogy általában nyíltak, de a fa megpróbálja azokat begyógyítani, kéreg, illetve háncsrészével benőni. A fa a kialakult kárt a legtöbb esetben azonban már nem képes kiheverni, így a kórokozók terjedésére, idővel pedig jelentős fertőzés kialakulására, súlyos esetben pedig a fa pusztulására kell számítanunk. Amennyiben a rákos seb kialakulása ágakat, gallyakat érint, úgy a legjobb védekezést jelenti, ha az egész fás részt a rákos sebbel együtt levágjuk, majd megsemmisítjük. Nehezebb dolgunk van a törzset érintő sebzések kialakulása esetében, hiszen ezeket csak tisztítással tudjuk kezelni.
Ajánlatos a rákos sebet kitisztítani, az elhaló, feketedő részeket óvatosan kivágni, lekaparni, majd gombaölő szerrel, pl. Bordói lével a sebet bekenni, mely megszáradása után a sebet sebkezelő anyaggal is be kell vonni. Nagyon fontos a betegségek kialakulása ellen megelőző jelleggel is védekezni, így a fák egészségét fenntartani, megfelelő környezeti feltételeket, tápanyagokat is biztosítani számukra. Emellett a metszések során keletkező sebzéseket is kezelni kell, valamint a fák növényvédelmére is nagy hangsúlyt kell fektetni!
Kiemelt kép: Pixabay