Hogyan kezeljük a fák fás részein kialakuló rákos sebeket?

Agrofórum Online

Kérem szépen a segítségüket! Hogyan kezeljük a fák fás részein kialakuló rákos sebeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák fás részein látható rákos sebek kialakulásáért minden esetben kórokozók, gombák vagy baktériumok tehetők felelőssé. A kórokozó/kórokozók pontos beazonosítása azonban csak laboratóriumi körülmények között lehetséges. A csonthéjasoknál gyakori a monília fertőzésének ilyen jellegű tünete, míg az alma, körte és dió esetében pl. a sebzéseken keresztül fertőző gomba, a nektriás rák is jelentős károsodást tud okozni. A körtén fertőző varasodás, az alma fomopsziszos rákja, de a cseresznye citospórás ágrákja is lehetnek a rákos sebek megjelenésének okai.

A fák fás részein rovarok rágása nyomán, de fagy általi repedések, egyéb mechanikai behatások, metszési beavatkozások is okozhatnak sebeket, így nyitva szabad utat a fertőzéseknek. A rákos sebek létrejövetelét fokozza továbbá a gyümölcsfa nem megfelelő termőhelyre való ültetése, a talaj túlzott kötöttsége, levegőtlensége, illetve a nem megfelelő tápanyagellátás is, melyből főként a nitrogén túlzott adagolása emelhető ki. Az utóbbi években egyre nagyobb mértékben tapasztalható vízhiány mellett pedig a fák kora is meghatározó lehet a gyengülés kialakulását illetően.

A kezelés lehetőségei

A rákos sebekre jellemző, hogy általában nyíltak, de a fa megpróbálja azokat begyógyítani, kéreg, illetve háncsrészével benőni. A fa a kialakult kárt a legtöbb esetben azonban már nem képes kiheverni, így a kórokozók terjedésére, idővel pedig jelentős fertőzés kialakulására, súlyos esetben pedig a fa pusztulására kell számítanunk. Amennyiben a rákos seb kialakulása ágakat, gallyakat érint, úgy a legjobb védekezést jelenti, ha az egész fás részt a rákos sebbel együtt levágjuk, majd megsemmisítjük. Nehezebb dolgunk van a törzset érintő sebzések kialakulása esetében, hiszen ezeket csak tisztítással tudjuk kezelni.  

Ajánlatos a rákos sebet kitisztítani, az elhaló, feketedő részeket óvatosan kivágni, lekaparni, majd gombaölő szerrel, pl. Bordói lével a sebet bekenni, mely megszáradása után a sebet sebkezelő anyaggal is be kell vonni. Nagyon fontos a betegségek kialakulása ellen megelőző jelleggel is védekezni, így a fák egészségét fenntartani, megfelelő környezeti feltételeket, tápanyagokat is biztosítani számukra. Emellett a metszések során keletkező sebzéseket is kezelni kell, valamint a fák növényvédelmére is nagy hangsúlyt kell fektetni!

Kiemelt kép: Pixabay

A csapadékos nyarak vámszedője: a blumeriellás levélfoltosság

2023. augusztus 30. 06:40

A csonthéjas gyümölcsfajok közül a cseresznyét és a meggyet veszélyeztető blumeriellás levélfoltosság elhatalmasodása esetén a fertőzött fák augusztusban akár a teljes lombtömegüket elveszíthetik.

Már most megkezdhetjük a felkészülést a jövő évi növényvédelemre

2019. november 6. 16:09

Az őszi betakarítás kiváló lehetőség arra, hogy megismerjük a terület talajlakó kártevő fertőzöttségét, de hasznos támpont a felszedett termés egészségi állapota.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?

Tűzelhalás és más kórtani veszélyek

2021. május 3. 06:48

Az idei tavasz időjárása szerencsére jóval több csapadékot hozott a különböző mezőgazdasági kultúrák számára, mint az elmúlt két év hasonló időszaka. Ez egyrészt öröm a termelőknek, ugyanakkor a gyümölcsösökkel rendelkező gazdák számára meglehetősen nagy kihívást és növénykórtani jellegű veszélyt is jelent. A csonthéjas kultúrákat fenyegető moníliás fertőzések mellett az almatermésű kultúrák is meglehetősen nagy veszélyben vannak most.