Hogyan neveljük szobában a cikláment?

Hogyan neveljük szobában a cikláment?

Agrofórum Online

Decemberben kaptam egy szép cserepes ciklámen virágot, és 1 hét múlva a virág levelei és a meglévő bimbói is lekonyultak, lefeküdtek a cserépre. Hogyan tudom megmenteni, mit csináltam rosszul?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Az eset, amit leírt, gyakori probléma a téli időszakban lakásban tartott ciklámen növényeknél. A cserépben nevelt ciklámen (Cyclamen persicum) fajtákat, mint szobai növényeket kell nevelni. Ősztől tavaszig kiegyenlített hőmérsékletű helyet kell biztosítani nekik, tavasztól őszig, amikor a szabadban a hőmérséklet hasonló a szobai viszonyokhoz, már kihelyezhetők. Ha azt szeretnénk, hogy tartós legyen a ciklámen virágunk, és a virágbimbóit kinevelje, a tartási körülményeknél figyelembe kell venni a növény igényeit.

Hősokk

A ciklámenek a többi szobai virágoknál hűvösebb helyet kedvelik, általában a 15 C fok körüli hőmérséklet optimális a növénynek, a 10 °C -on vagy annál alacsonyabb, vagy a 20 °C -nál magasabb hőmérsékletnél a növény károsodik. Tipikusan olyan virág, ami fűtött szobában szenved, lankad, levelei erőtlenül, bókolva elterülnek. Ilyenkor a tapasztalatlan virág-tulajdonos sűrűbben kezdi öntözni, mert vízhiányra gondol, a túlöntözés pedig rothadást, gombás fertőzés kialakulását segíti, a növény elveszti díszítő értékét rövid időn belül és elpusztul. A növény igényénél magasabb hőmérséklet hő-sokkot vált ki a növénynél, a gyökerek legyengülését okozza, fogékonnyá teszi azokat gombás és baktériumos fertőzésre. Így kapcsolódik össze a növény számára nem megfelelő környezet és a növény pusztulását okozó fitoftórás, erwíniás és fuzáriumos betegségek megjelenése. Ezeknél a betegségeknél a levelek, virágszárak nedvesek, elszíneződnek, gyakran rothadó állagúak, a fertőzés a gumókat is érinti. Az ilyen növényt meggyógyítani nem lehet, távolítsuk el mielőbb a lakásból a többi virág érdekében.

Ciklámen botrítiszes levélehalása

A hűvös szobát kedvelő ciklámen világos helyet kedveli, a közvetlen nap már károsítja. 3-4 naponta ajánlott öntözni, elsősorban alulról felszívatással. Leveleit és a virágokat soha ne érje közvetlen víz, mert az a szürkepenészes (botrítiszes) elhalást segíti elő a virágok szirmain, a virágszáron és levélnyélen. A betegséget a szellős, levegős és hűvös helyen tartással tudjuk megelőzni.

A ciklámen gumós növény, több hónapos virágzás után és a meleg hónapok beköszöntével hagyni kell visszahúzódni, pihenni a gumókat száraz hűvös helyen. 2-3 hónapos nyugalmi időszak után újból virágzásra bírhatjuk azokat öntözéssel és káliumban gazdag tápoldatozással.

Aknázómoly - hogyan menthető meg a vadgesztenye?

2018. július 13. 06:15

E. József kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a vadgesztenyefát támadó aknázómoly ellen hogyan tudnék és milyen szerrel védekezni a leghatékonyabban? A fák több mint 45 évesek, összeérő koronával rendelkeznek és fehér virágzatot hoznak.

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással II. rész

2018. június 11. 13:50

Hányszor keletkezik olyan természetes eredetű vagy mesterséges hulladék a gazdaságban vagy a ház körül, aminek találhatunk egy tökéletes dekorációs vagy új használati funkciót.

Hogyan neveljünk japán juhart?

2022. május 9. 15:33

A japán juhar könnyen termeszthető konténerben vagy a szabadban, a legtöbbjük a védett, árnyékos helyet kedveli.

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!