Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy hogyan szaporíthatom az aloé verát?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Az orvosi aloé ismertségét elsősorban gyógynövényként történő felhasználásának köszönheti, hiszen bőrsérülések elleni hatása már nagyon régóta ismeretes. A háztartásokban való elterjedtsége dekoratív jellege miatt vált jelentőssé, így sok ablakpárkányban figyelhetjük meg egyedeit. A növény húsos, lándzsa alakú levelei, csúcsukon kihegyesedők, képesek akár az egy méteres hosszúságot is elérni kedvező feltételek mellett. Levelei tömött tőrózsában állva helyezkednek el, szárat a növény nem képez. Az Aloe vera, ha jól érzi magát évente egyszer akár virágokat is hozhat, melyek hosszú szárat fejlesztve a levelek közül törnek elő. A virágok színe fajtától függően sárga, piros vagy narancssárga lehet. Szagtalan virágai bőséges nektárt termelnek, nálunk azonban a madarak általi megporzás hiánya miatt magot nem érlelnek.
A növényre viszonylag gyors fejlődés jellemző, így kisebb méretű egyed megvásárlása esetében is rövid időn belül számíthatunk arra, hogy sarjat képez. A növény így legkönnyebben képződő sarjainak leválasztásával és átültetésével szaporítható. Érdemes megvárni azonban azt, hogy a sarjak kicsit nagyobbak legyenek, legalább a 10-15 cm-es nagyságot elérjék. A sarjak leválasztása során ajánlatos az egész növényt a cserépből kiszedni, majd óvatosan a növényeket és összefonódó gyökereiket is szétválasztani.
A szétültetéshez, esetleg nagyobb növények átültetéséhez pedig szerezzünk be a növény számára megfelelő közeget, mely jó vízáteresztő képességű, kissé homokos legyen, így előzve meg a túlöntözés okozta gyökérrothadást! A nagy humusz- és tápanyagtartalom nem fontos a növény számára, hiszen eredeti élőhelyén is köves, sziklás területeken érzi magát a legjobban. Arra viszont ügyeljünk, hogy inkább savanyúbb, mintsem lúgosabb környezetet biztosítsunk számára!
A növény fejlődéséhez meleg és kellő napfény is szükséges. Az Aloe vera a hideget nem tűri, 6 fok alatt már súlyos sérüléseket szenved. Nyáron viszont a forróságot, száraz levegőt is képes gond nélkül elviselni. Elsősorban a sok napfény tekinthető számára optimálisnak, így lehetőleg napfényes helyet keressünk számára, de félárnyékos körülmények között is képes kielégítően fejlődni!
Kiemelt kép: Pixabay