11℃ 5℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Hogyan szaporíthatom a rózsát?

Agrofórum Online

A rózsa egy sokak által kedvelt, ezáltal számos kertben megtalálható dísznövényünk. Nemesítésükkel több ezer éve foglalkoznak már, mely napjainkban is folyamatos, így számtalan fajta áll rendelkezésre, melyek különböző formával és színnel gazdagítják a választékot.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Rengeteg fajtája miatt a rózsákat gyakorlati szempontból díszítő értékük és felhasználásuk alapján egyaránt csoportosítjuk. A nemesített, vagy más néven a kerti rózsák főbb fajtatípusai közé tartoznak a teahibridek, virágágyi rózsák, floribunda rózsák, törpe rózsák, kúszó rózsák és a talajlakó rózsák.  A nemes rózsákat általában vad fajokra vagy tüskétlen alanyfajtákra szemzik, de lehetséges hajtásdugványozásuk is.

A kereskedelemben megvásárolható rózsatöveket általában a faiskolák állítják elő, de magunk is megpróbálkozhatunk a rózsa szaporításával dugványozás útján. A félfás dugványokat a rózsa elvirágzása után gyűjtsük be olyan egyedekről, melyek megfelelő kondícióban vannak és betegség tüneteit nem mutatják. Az elszáradt virágokat távolítsuk el, majd a virág alatti részből kb. 20 cm hosszúságú leveles dugványt metsszünk le. Az alsóbb leveleket távolítsuk el, a felső összetett levélből 2-3 db-ot megkurtítva hagyjunk meg. Világos, de ne kifejezetten napos helyet válasszunk dugványunk számára. Talajunk legyen jó minőségű és gyommentes. A dugványunknak készítsünk akár egy bot segítségével lyukat, melybe legalább két szárcsomó (levélpár) mélyen történjen behelyezése. Az ültetés befejeztével következik a takarás, melyet befőttes üveggel, vagy műanyag palackkal is megtehetünk. A takaróedényt két-három naponként rövid időre emeljük fel, ekkor végezzük el a dugványok vízpótlását is. A jól elvégzett dugványozás eredményeképpen akár egy hónap elteltével bekövetkezhet a gyökeresedés.

Tápanyagigénye miatt a rózsát kihajtásától kezdve egészen nyár végéig érdemes tápoldatozni heti gyakorisággal. Növényvédelmi szempontból is figyeljünk időközönként a rózsákat, hiszen több kártevő és betegség is megtámadhatja. A betegségek közül a legjelentősebb a lisztharmat és a rozsda, a kártevők közül pedig leggyakoribb a levéltetű.

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

2024. szeptember 25. 08:10

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés.

Hogyan kell megmetszeni a rózsát?

2023. április 2. 10:36

Kérem, írják meg nekem, hogy hogyan kell megfelelően megmetszeni a rózsát?

Megél a rózsa egy 20 literes edényben, rózsaföldben?

2023. április 4. 04:39

A rózsa 20 literes vödörben, rózsaföldben megél-e, kibírja-e a későbbi új helyére, földbe való átültetésig?

Mire ügyeljünk a rózsák metszésekor?

2024. március 11. 04:37

Kérem a segítségüket! Hogyan metsszem meg helyesen a rózsát? Mire ügyeljek?