Hogyan szaporíthatom a rózsát?

Agrofórum Online

A rózsa egy sokak által kedvelt, ezáltal számos kertben megtalálható dísznövényünk. Nemesítésükkel több ezer éve foglalkoznak már, mely napjainkban is folyamatos, így számtalan fajta áll rendelkezésre, melyek különböző formával és színnel gazdagítják a választékot.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Rengeteg fajtája miatt a rózsákat gyakorlati szempontból díszítő értékük és felhasználásuk alapján egyaránt csoportosítjuk. A nemesített, vagy más néven a kerti rózsák főbb fajtatípusai közé tartoznak a teahibridek, virágágyi rózsák, floribunda rózsák, törpe rózsák, kúszó rózsák és a talajlakó rózsák.  A nemes rózsákat általában vad fajokra vagy tüskétlen alanyfajtákra szemzik, de lehetséges hajtásdugványozásuk is.

A kereskedelemben megvásárolható rózsatöveket általában a faiskolák állítják elő, de magunk is megpróbálkozhatunk a rózsa szaporításával dugványozás útján. A félfás dugványokat a rózsa elvirágzása után gyűjtsük be olyan egyedekről, melyek megfelelő kondícióban vannak és betegség tüneteit nem mutatják. Az elszáradt virágokat távolítsuk el, majd a virág alatti részből kb. 20 cm hosszúságú leveles dugványt metsszünk le. Az alsóbb leveleket távolítsuk el, a felső összetett levélből 2-3 db-ot megkurtítva hagyjunk meg. Világos, de ne kifejezetten napos helyet válasszunk dugványunk számára. Talajunk legyen jó minőségű és gyommentes. A dugványunknak készítsünk akár egy bot segítségével lyukat, melybe legalább két szárcsomó (levélpár) mélyen történjen behelyezése. Az ültetés befejeztével következik a takarás, melyet befőttes üveggel, vagy műanyag palackkal is megtehetünk. A takaróedényt két-három naponként rövid időre emeljük fel, ekkor végezzük el a dugványok vízpótlását is. A jól elvégzett dugványozás eredményeképpen akár egy hónap elteltével bekövetkezhet a gyökeresedés.

Tápanyagigénye miatt a rózsát kihajtásától kezdve egészen nyár végéig érdemes tápoldatozni heti gyakorisággal. Növényvédelmi szempontból is figyeljünk időközönként a rózsákat, hiszen több kártevő és betegség is megtámadhatja. A betegségek közül a legjelentősebb a lisztharmat és a rozsda, a kártevők közül pedig leggyakoribb a levéltetű.

Nyár végi teendők a kertben

2023. augusztus 21. 13:40

Bár nem járnak hűvös szelek, legalábbis akkor, mikor a cikket írom, de bizony vége van a nyárnak. Ezzel együtt pedig számos teendő vár a kertek tulajdonosaira.

Hazai nemesítésű rózsát ajándékoznak a pápának

2023. április 27. 15:46

A budapesti látogatás alkalmából Novák Katalin köztársasági elnök három különleges Árpádházi Szent Erzsébet rózsatövet ajándékoz Őszentsége Ferenc pápának.

Megmenthetők a túlzottan visszametszett rózsatövek?

2023. április 8. 04:36

A kerítésemhez közeli idős, nagyméretű rózsatöveimet a kertemben barbár módon tövig visszavágta a szomszéd. Megbeszéltük a visszametszést, de nem ilyen módon. Mire számíthatok, ki fognak még hajtani? Megmenthetők a növények?

Érdemes még a levéltetves rózsát lepermetezni?

2024. november 10. 04:37

Érdeklődni szeretnék arról, hogy van-e még értelme ősszel lepermetezni a rózsát a levéltetvek miatt? Válaszukat hálásan köszönöm!