Van egy kislevelű szobai fikuszom, minden télen elkezdi hullatni a levelét. Csak nálam nem érzi jól magát, vagy máshol is jellemző ez rá? Hogyan tudom csökkenteni levélhullását? Már most erősen megritkult a lombja.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A kislevelű vagy csüngőágú fikusz (Ficus benjamina) elterjedt, kedvelt évelő szobai növény. Egyszínű zöld levelű fajtái mellett már tarka levelű változatai is elterjedtek, amik bár különlegesek, de az alapfajnál sokkal igényesebbek.
Kevesen tudják, hogy a kislevelű fikusz trópusi éghajlatú őshazájában a szabadban élő fás növény, gyakran magas fává fejlődik, ahol a „téli” évszakban levelei nagy részét elveszti. Ezt követően megindul az új levelek, hajtások fejlődése is. A folyamat, mely genetikailag kódolva van a növényekben, hasonló a szobában tartott fikuszoknál is. Tehát a téli levélritkulás természetes folyamat, ellenben a mértéke változó, és a gondozás módjával befolyásolható.
A levélhullást fokozza
- a téli hónapok alatti kevés fény, annak napi hossza és a fényintenzitás gyengesége;
- a csökkent fényellátással kapcsolatban álló helytelen öntözés, a növény igényénél kisebb vagy azt meghaladó mennyiségű vízzel ellátása;
- nem megfelelő hőmérséklet, általában túlfűtött lakás, magas hőmérséklet;
- száraz, alacsony páratartalmú levegő, ami kapcsolatban áll a magas szobahőmérséklettel;
- változó, nem egyenletes hőmérséklet;
- télen gyakori huzat, kültéri hideg levegő rákerül a fikusz lombjára, megfázását okozza.
A felsoroltak közül több tényező kedvezőtlen hatása enyhíthető kis odafigyeléssel. A téli fényhiányt csökkenthetjük, ha novembertől márciusig a virágot ablakhoz közeli szobarészre helyezzük, de ne kerüljön fűtőtest közelébe! A fikusz nem szereti a helyváltoztatást, feleslegesen ne mozgassuk. Bár a fikusz a közvetlen napfényt sem kedveli, a téli hónapokban a délelőtti vagy délutáni erőtlen napfény jótékony hatású, kihasználhatjuk.
A téli hónapokban – elsősorban a fényhiány miatt – kevesebb vizet szív fel a fikusz gyökérzete, az év egyéb időszakában megszokott víznél kevesebb is elegendő számára, érdemes erre figyelni. Ne rutinból öntözzük!
Erős levélhullás esetén, és az új rügyek tömeges kihajtásakor már elkezdhetjük a tápoldatozását február végétől, amennyiben kellően világos helyet találtunk számára a lakásban.
Ne feledjük, a kislevelű fikusz szobában nevelve is metszhető, alakítható! Ha túlzottan magasra nőttek, lazák, megnyúltak vesszői, és sok levelét elveszítette télen, bátran visszametszhetők. A fácska alakját a szobában rendelkezésre álló hely méretéhez lehet alakítani.
Fikuszt nevelők bevált gyakorlatát javaslom: a téli legyengülés után tavasszal szabadba kihelyezve (erkélyen, teraszon, kertben), félárnyékos helyen hamar regenerálódik, megerősödik, visszanyeri eredeti lombozatát, levélszínét, minden problémája megszűnik.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele