Hogyan tudom megszabadítani a szúnyoglárváktól a gyűjtött esővizet?

Agrofórum Online

Esővíz-gyűjtőben hamar felszaporodnak a szúnyoglárvák, és a melegben megromlik, zavarossá válik a víz. Hogyan tudok ezek ellen védekezni? Elsősorban bio, vegyszermentes megoldásokat szeretnék alkalmazni.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az éghajlatváltozás miatt nagyobb jelentőséggel bír az esővíz felfogása, hasznosítása. Viszont, ahogy Ön is tapasztalta, néhány hét után a tározóban felfogott csapadékvíz elszíneződik, besűrűsödik, algák és szúnyoglárvák szaporodnak fel benne. Ellenük való védekezés a víztároló megfelelő helyre történő telepítésével kezdődik.

  • Minden élőlény, így az algák fejlődésének gyorsaságát környezetük hőmérséklete határozza meg. A lehető leghűvösebb helyre állítsa, nap közvetlenül ne érje, ezért ajánlott az edény árnyékot adó burkolása, ami a napsugárzást, azzal járó hőt távol tartja! A nyári tartós napsütés felmelegíti a levegőt, vele együtt túlzottan felmelegszik a tárolt víz is, ami felgyorsítja az algák felszaporodását, tömeges megjelenését. Algaképződést a fény is serkenti, az összegyűlt vizet emiatt sötétben kell tartani. Algásodást az álló, pangó víz segíti, a vizet mozgatni, levegőztetni érdemes. Víztárolóban megjelenő algásodás ellen a víz pH értékének 6 alá történő csökkentésével is lehet védekezni, a víz savanyítása az alga képződést lelassítja.
A szúnyoglárvák vízben élnek
A szúnyoglárvák vízben élnek
  • Forgalomban vannak összetett mikrobiális készítmények, melyek több tucat élő, probiotikus hatású, természetben előforduló, általában a talajból izolált mikroorganizmust tartalmaznak, melyek erőteljesen javítják a víz minőségét és nagymértékben visszaszorítják az algaképződést. A víz öntisztulását segítik, mivel lebontják (felélik) a vízben lévő szerves anyagokat, a víz átláthatóságát segítik. Az EMBIO és GREENMAN termékeik is rendelkeznek ilyen előnyös tulajdonságokkal. A kezelt víz bármikor felhasználható, vele a növények bármikor öntözhetők, a vízhez adott mikrobiológiai oldat a talajba kerülve annak egysejtű életközösségét is serkenti, egyben kifejezetten talajjavító hatású.
Szúnyogok fejlődési alakjai: pete, lárva, báb és imágó
Szúnyogok fejlődési alakjai: pete, lárva, báb és imágó
  • Minden víztócsa, edényben összegyűlt víz egyben szúnyoglárvák tömeges tenyészetének helye. Ahol tartósan víz marad fenn, benne a szúnyogok hamarosan szaporodásnak indulnak. Kifejlett szúnyogok peterakását kell megelőzni, ilyen módon felszaporodásuk kivédhető.
    • Az esőgyűjtő tartályok többségét már szájnyílásán hálóval együtt gyártják, amik távol tartják a szúnyogokat, nem engedik érintkezni a vízzel. Ha egyedi edényekben fogják fel az esővizet, annak szájnyílását szúnyoghálóval vagy ahhoz hasonló, tüllszerű, kis lyukú anyaggal befedve egyszerűen biztosítható az esővíz szúnyoglárva-mentessége.
  • Létezik biológiai hatású, élő szervezetet tartalmazó készítmény, mely Bacillus thuringiensis israeliensis hasznos baktériumokat tartalmaz, annak toxinjai pusztítják a szúnyoglárvákat. Nem károsítja sem az embert, sem a háziállatokat, a kezelt víz bármilyen növény öntözésére is alkalmas. Ezt érdemes keresni.
  • Forgalmaznak tárolt vízben élő szúnyoglárvák elpusztításához rovarölő szert, általában tablettás kiszerelésben, melyek hatóanyaga a mezőgazdaságban is elterjedt deltametrin + piretrin. Használatát korlátozza, hogy a rovarölő szert is tartalmazó esővizet nem lehet korlátlanul felhasználni öntözésre, mivel a benne lévő rovarölő szer lebomlását figyelembe kell venni. Házikertben ezért csak végső esetben alkalmazandó.

Támogatják az esővíz összegyűjtését Lengyelországban

2020. július 5. 16:02

A tervek szerint 20 ezer háztartást szerelhetnek fel olyan eszközökkel, amelyekkel 1 millió köbméter vizet gyűjtenek össze évente a szárazsággal küzdő országban.

Belvíz – áldás vagy átok a mezőgazdaságban?

2020. február 27. 04:37

Igaz, hogy a gyakran hetekig vízborította területek korlátozzák a mezőgazdasági művelést. Azonban, ahogy a nagy szárazságok után igazi kincsként kezeljük az esővizet, a földeken viszonylag rövid ideig álló vízfeleslegre is tekinthetnénk értékként.

Miért jó az esővízzel történő öntözés a növényeknek?

2024. március 23. 04:36

Hogyan gyűjtsük megfelelő módon az esővizet? Milyen lehetőségek léteznek? Miért jó kimondottan az esővízzel történő öntözés a növényeknek?

Hogyan gyűjtsünk esővizet?

2022. november 4. 15:24

Az esővízgyűjtés módszereiről sokan szinte semmit sem tudnak, pedig egyre szélesebb körben használják az erre a módszerre épülő rendszereket. De vajon hogyan lehet felfogni és begyűjteni az esővizet? Miként kerül a víz a tárolókba? Hogyan lehet leszűrni és mire lehet használni ezt a vizet?