31℃ 19℃
július 1. Tihamér, Annamária, Olivér, Áron

Kihelyezhetem már a telelőben lévő muskátlikat?

Agrofórum Online

Mikor tehetem ki a telelőben lévő muskátlikat? Csak akkor szeretném kihelyezni a virágokat, ha már biztosan nem lesz velük probléma!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mostani, hűvösebb éjszakákat mutató időjárás-előrejelzés alapján még érdemes a muskátli kihelyezésével némi időt várnunk. Általában április közepétől, végétől várható olyan időjárás, mely a növény szempontjából már ideálisnak tekinthető. Igényei szerint a muskátli ugyanis a 18-24 °C közötti hőmérséklettartományban érzi magát a legjobban. Őshazájában az átlagos évi középhőmérséklet 16 °C körül alakul, a legalacsonyabb hőmérséklet pedig, ami a növényt éri, 4 fok körülinek tekinthető. A növény leveleinek elszíneződésére 10 °C alatti hőmérséklet esetén számítanunk kell. A nappali hőmérséklet ugyan megfelelhet már a növény számára, viszont az éjjeli lehűlések fejlődését még hátráltatnák.

Melegebb időjárásnál akár napközben a növények ki is helyezhetők, viszont éjszakára még védett körülmények biztosítása javasolható. A hőmérséklet mellett viszont a napsütéshez is szoktatni kell a növényeket, így kihelyezésük során mindenképpen törekedjünk a fokozatosságra! Első körben érdemes árnyékos helyre tenni a muskátlit, majd csak idővel kitenni teljes napsütésnek, így kerülve el azt, hogy levelei megégjenek.  

A kihelyezés és szoktatás előtt, ajánlatos a növényt a vegetációs időszakra felkészítenünk. Ezt egyrészt hiányzó talajának pótlásával vagy átültetésével érhetjük el, valamint a növény metszésével. A visszavágás során a töveket kb. 10-15 cm-re, azaz 3-4 szemre metsszük vissza. A folyamat során az elsárgult, elhalt, elszáradt és beteg leveleket is távolítsuk el a növényekről!

Az átültetéshez friss, tápanyagokban dús virágföldet használjunk, de kifejezetten a muskátli számára megvásárolható muskátliföldet is nyugodtan alkalmazhatjuk. A melegedő időjárással párhuzamosan növeljük meg az öntözések számát, az öntözővíz mennyiségét is. A kihelyezés után a víz mellett a tápanyagok utánpótlásáról is gondoskodjunk tápoldat formájában, mely kiváltképp fontos a növény növekedéséhez, fejlődéséhez és virágzásához egyaránt! A vegetációs időszakban is gyakran vizsgáljuk át a növényeket, figyeljünk a levelek egészségére, kártevő rovarok megjelenésére, szükség esetén pedig ezek elleni védekezésre is fordítsunk időt!

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan ültessük a mandulákat, hogy a beporzás biztosított legyen?

2022. október 20. 04:37

Úgy tudom, a mandulafajták önmeddők, tehát legalább kettő kell belőlük, hogy termékenyüljenek. A Tétényi Bőtermő és a Tétényi Rekord megfelelő kombináció? Ha igen, milyen messzire lehet őket ültetni? Illetve mekkora térállás indokolt a számukra?

Mikor metsszük meg a gyümölcsfákat, bokrokat? Mit metsszünk ősszel?

2021. szeptember 24. 12:59

A bogyós gyümölcsöket általánosságban nyár végén vagy ősszel szoktuk metszeni. Optimális időszak a málna metszésére közvetlenül az érés befejezése után van, ekkor először a letermett vesszőket, majd pedig a beteg, sérült, gyengén fejlett részeket távolítsuk el.

Mire figyeljünk, ha nemes babért szeretnénk ültetni a kertünkbe?

2024. május 13. 06:40

Szeretnék egy nemes babért ültetni a kertembe. Mire ügyeljek? Kell teleltetnem is?

Miért pusztul ki az a meggyfa, ami idén rengeteg termést adott?

2024. november 15. 04:37

A nyáron még rengeteg termést adó meggyfám most úgy fest, hogy kipusztult. Kérem segítségüket, hogy mi lehetett a baj? Mi állhat a jelenség hátterében?