Kiültethető a kertbe az elvirágzott, cserepes jácint?

Agrofórum Online

Névnapomra kaptam egy cserepes jácintot ajándékba. Nagyon szép volt, de időközben elvirágzott. Kiültethető most a kertbe ez az elvirágzott jácint?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A jácint (Hyacinthus orientalis) a kora tavaszi időszak egyik népszerű cserepes dísznövényének számít, emellett kiütetett példányai kora tavasszal kertünkben is megajándékoznak minket virágaikkal. Az elvirágzás után, miután virágzati szára teljes mértékben elszáradt, első körben érdemes ezt az elszáradt részt eltávolítanunk. A leveleket semmiképp se távolítsuk el, hiszen a jácint ennek segítségével állítja elő a következő évi virágzáshoz szükséges tápanyagokat, melyet hagymájában elraktároz. A jácint levelei leszáradása után egészen a hagymáig vissza lehet vágni az elszáradt részt úgy, hogy csak a gyökeres hagyma maradjon meg.

A hagymák kiültetésével érdemes májusig, a késő tavaszi fagyok elmúltáig várni, hiszen most még nem tenne jót a növénynek a megszokott állandó hőmérséklet után az éjszakai hidegebb időjárás. A jácint először is szoktassuk a kinti levegőhöz, napfényhez, változó körülményekhez. Talaj szempontjából főként a tápdús és jó szerkezetű felel meg számára, fekvés szempontjából pedig lehetőleg a félárnyékos. A kiültetésig is ápoljuk a növényt, öntözéséről ne felejtkezzünk el, valamint tápanyagokra is szüksége van ilyenkor.

Amennyiben nincsen lehetőségünk a jácintot kertünkbe kiültetni, úgy cserepében is nevelhetjük tovább. A hagymákat, miután leveleik leszáradtak már hűvösebb helyen érdemes tartani.

Jácint pihentetése

A virágképződéshez a hagymának legalább 10-15 hét pihenésre van szüksége, melyhez egy sötét és 10-15 fok körüli hőmérséklettel rendelkező helyiség alkalmas. Pihentetése előtt hagymáit öntözzük meg a cserépben, valamint szükség esetén nagyobb cserépbe való átültetéséről is gondoskodjunk. A jácint pihenő időszaka akkor ér véget, amikor virágkezdeménye megjelenik, ekkor már kissé világosabb helyre is tehető. A növényt tehát csak addig hagyjuk pihenni, amíg a hagyma csúcsán a virágkezdemény meg nem jelenik. Virágzásához már rendszeres vízellátás mellett tápanyagokra, valamint megfelelő mennyiségű fényre is szüksége van a növénynek.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Hogyan legyen sokáig szép a vágott fenyő a lakásban?

2022. december 13. 05:38

Érdemes a vágott fenyőt megfelelő módon kezelni, hogy vízkeresztig, netán még utána is szép maradjon és illatozzon a lakásban.

Dézsás fenyő a lakásban, és ahogy életben tudjuk tartani

2022. december 17. 05:37

Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk karácsonykor, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyi a dolgunk, mint egy vágott fenyőnél. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?

Kiszáradt a levendula? Így menthetjük meg

2024. július 15. 08:10

A levendula napfénykedvelő növény, amely ráadásul igen magas óraszámban igényli a napsütést, mégis fennállhat a probléma a kiszáradásra.