Az orchideák, ha megfelelően gondozzák őket, bőséges és gazdag virágzással ajándékoznak meg minket.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Virágzásának elmaradása legtöbb esetben a nem megfelelő fényellátással köthető össze. Idővel azonban a virágai leszáradnak, és fokozatosan maguktól lehullnak, hátrahagyva zöld színű virágzati szárukat.
Az, hogy le kell-e vágni elvirágzás után a virágzati szárat, elsősorban attól függ, hogy milyen típusú orchideánk van. Az úgynevezett egyhajtású orchideák, mint például papucsorchidea vagy a dendrobium orchideák, mindig csak egyszer virágoznak egy hajtáson, így a már virágokat vesztett száron nem kell újabb virágra számítani, azt az utolsó virág lehullása után tőből el lehet távolítani.
A legjobban elterjedt lepkeorchidea, de néhány lepkekosbor esetében is előfordulhat, hogy a már elvirágzott szárból újra virágok nyílnak. E fajok esetében szerencsés lehet, ha nem vágjuk ki tőből a még zöld száraikat, hanem megvárjuk, még azok leszáradnak. Az is előfordulhat, hogy a főszár még zöld és csak mellékes hajtásai száradtak meg, akkor csak ezen megszáradt részektől váljunk meg.
Az orchideák leveleit általában nem szükséges levágni csak akkor, ha természetes öregedési folyamata során megsárgul, ráncosodik és elszárad. Az ilyen elöregedett levelek leszáradásuk után már könnyedén leválaszthatók. A zöld leveleket csak pl. betegség esetén szabad a tövi részénél levágni és így eltávolítani. Arra azonban figyeljünk, hogy soha ne távolítsuk el csak a levél egy részét, pl. felét, mert az a levél megbetegedéséhez, elhalásához vezethet.
A levelekhez hasonlóan az egészséges zöld gyökereket és léggyökereket sem szabad eltávolítani. Abban az esetben se vágjuk le a gyökereket, ha azok zavaróak, edényükből kilógnak. Akkor lehet érdemes a gyökereket megmetszeni, ha az átültetés alkalmával kiszáradt és korhadt gyökereket is találunk. A rosszul gondozott, elöregedett növények esetében is segítségünkre lehet a gyökerek megmetszése, mely által növekedésüket serkenthetjük.