Lehet még gyógyítani az erősen mézgás törzsű csepleszmeggyet?

Agrofórum Online

Idén ültetett gömbkoronájú csepleszmeggyfám törzsén és vastagabb ágain sok kiemelkedő mézgacsomót vettem észre. Mi okozhatta, lehet-e valamivel kezelni, van-e gyógymódja? Túléli a fa?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A csepleszmeggy (Prunus fruticosa ‘Globosa’) kedvelt díszfa, a prunuszfélék rendjébe tartozó csonthéjas gyümölcsfákkal is közeli rokonságban áll, károsítói is azonosak. A prunuszfélékre jellemző a mézgaképzés, amely a fás részeken létrejövő sebzés nyomán tör a felszínre. A fatörzsön észlelhető mézgacsomót eltávolítva alatta vagy rovar okozta sebzés, vagy kórokozó behatolásának és felszaporodásának nyoma figyelhető meg – amelyet a kéreg alatti szövetek elszíneződése jelez.

A beküldött képeken igen sűrűn, egymáshoz közel elhelyezkedő mézgacsomók fejlődtek ki. Ilyen esetet leggyakrabban a törzset megfertőző és a kéreg alatt élő szúbogarak szoktak okozni. A kártétel alapján a szúfaj meghatározása nem lehetséges, a szúbogarak életmódja, kártétele – a fajtól függetlenül – hasonló. Általában gyengültségi kártevők, olyan fákat keresnek fel a bogarak, melyek erős stresszhatásnak vannak kitéve, pl. átültetés, keveset öntözik, kiszárad a talajuk, és csemete állapotukban a törzsét nem védik a tűző nap ellen (túlzottan felforrósodik, kiszárad). Valószínű, hogy a facsemetét fertőzött állapotban vásárolta meg, és a végleges helyére történő kiültetés után tovább szaporodtak a bogarak benne.

Prunus fruticosa mézgásodása (fotó: a kérdező felvétele)

Javaslom, hogy néhány mézgacsomót éles késsel kaparjon le, vágja ki az alatta elszínesedett szöveteket, és vizsgálja meg. Amennyiben csak szöveti elbarnulást észlel, akkor a fanevelés ideje alatt fertőződött be a csemete, a kórokozó lehet baktérium és gomba is. Sajnos hatékony védekezés a fertőzés után nincs, nem tudjuk a terjedést sem megállítani, sem a fertőzött szöveti foltokat kigyógyítani.

Ha a mézgacsomók alatt 1-2 mm-es barnás, feketés színű, nagyfejű, apró bogarakat és körülötte hasonló méretű fehér, csontszínű, kövér, lábatlan lárvákat talál kissé bemélyedve a szövetbe, akkor szúbogarak okozták a mézgásodást. Jelen esetben a mézgaképződés csak következmény és jelzés a bajról. A fákba már betelepült bogarak ellen sincs gyógyítási lehetőség. A beteg fát mielőbb ki kell venni és megsemmisíteni, mielőtt a bogarak elhagyják a fertőzött fát, és új, még élő más fát keresnek maguknak, amin tovább élhetnek. A szúbogarak ellen csak megelőzően lehet védekezni úgy, hogy a fáknak kedvező életfeltételeket biztosítunk, tápanyaggal, vízzel, bőségesen ellátjuk, és olyan helyre telepítjük, ami igényének kedvező.

Kérdésében azt írta, hogy első éves, tavaszi ültetésű, konténeres fáról van szó. Javaslom, hogy vegye fel a kapcsolatot az eladóval, a forgalmazó céggel, és fényképekkel illusztrált levélben kérje a fa indokolt cseréjét, tekintettel arra, hogy 1 vegetációs időszak alatt szúfertőzés ilyen súlyos mértéket nem szokott elérni. Feltehetőleg faiskolai fertőzésről van szó.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mi történhetett az őszibarack- és a nektarinfával?

2022. június 8. 04:36

Őszibarackfámnál valami bajt észlelek. Tavasszal beindult a fa, de mostanában, mintha megállt volna a növekedése. Egy másik, nektarinfának egyik ága már nem is él. Azt levágjam? A képek alapján mit tegyek a fákkal?

Mikor és hogyan ültessük ki palántáinkat?

2022. április 30. 16:34

Milyen fejlettségi állapotnál szabad kiültetni a palántákat? A műveletet hogyan kell végrehajtani, illetve mire kell odafigyelni?

Kiheverheti a páfrányfenyő a tavaszi fagy okozta károkat?

2023. május 26. 04:36

A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?

Milyen anyagok lennének szükségesek a tuják öntözővízébe?

2023. július 28. 04:39

Több száz tujám van, jó állapotban, keserűsó oldattal is öntözöm őket. Van egy professzionális öntözőrendszerem, amihez van egy szabályozható tápanyagadagoló is. Mindig öntöztem a tujákat, de idén változtattam a módszeren: minden egyes tő teljes lombját lefürdetem, az öntözővízbe Ferticare-t és keserűsót adagolok, ez volt a gyakorlat. Kérdésem: a fürdető- és öntözővízbe milyen anyagok lennének megfelelőek, és lehet-e ahhoz rovarölő szert keverni?