Lehetséges, hogy csigák rágják a palántáimat?

Agrofórum Online

Lehetséges, hogy kikelt szikleveles palántáimat csigák rágják? Néhány növényem teljesen eltűnt, cserepükben pedig nyálkát találtam, más kártevőt nem láttam. Mit tehetnék ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A csigáknak sajnos számos termesztett növényünk szolgál megfelelő táplálékául, így a kertben nevelt zöldségnövények mellett akár már a fejlődő palántákkal is táplálkozhatnak. A rágás mellett nyálkájukkal, ürülékükkel is szennyeznek, így ha a csigát közvetlenül nem is látjuk növényeink közelében, maguk után hagyott nyomaik árulkodnak kártételükről. Ahogyan a példa is mutatja, sajnos nemcsak kertjeinkbe, hanem zárt helyiségeinkbe is képesek behúzódni, az ott uralkodó kedvezőbb időjárás miatt pedig a tél folyamán is károsítani. Jelentős károkat tudnak okozni, hiszen a szikleveles növényekből egyszerre akár többet is képesek elfogyasztani, a munkánkat pedig gyorsan tönkretehetik.

Az ellenük való védekezés nem könnyű feladat, hiszen napközben általában sötét és nedves helyre bújnak el, ott tartózkodnak, majd csak az éjszaka folyamán, vagy kora hajnalban okozzák kártételüket. Érdemes lehet tehát sötétedés után, kora reggel tetten érni egyedeiket, összegyűjteni példányaikat. Amennyiben lehetséges, napközben is át lehet vizsgálni a nedves és sötét részeket, ott megkeresni egyedeiket.

E tanácsok mellett természetesen számos más házi praktika is rendelkezésre áll, mellyel összegyűjtésük, esetleg pusztulásuk okozható. A cserepes növények köré hamu, tojáshéj, műtrágya, esetleg kávézacc, fűrészpor is kiszórható, mely anyagok ugyanis kiszáradásukat okozzák. A kereskedelemben beszerezhetők továbbá természetes ásványi anyagokból készült készítmények is, mint pl. szepiolit szilikátból álló csigaölő szer, melynek ugyancsak dehidratáló hatása révén léphetünk fel eredményesen a csigák ellen. Ezt szintén a védeni kívánt növények köré, cserepeik köré érdemes 3-4 cm-es sávban kijuttatni, így téve a csigák számára átjárhatatlanná a területet. Egyéb, kereskedelemben vásárolható csigaölő készítmények kiskerti tulajdonosok számára már nem állnak rendelkezésre, hiszen a parazita fonálférgeket tartalmazó, illetve a metaldehid hatóanyagtartalmú készítményeket az elmúlt években II. forgalmi kategóriába sorolták, így kiskerti tulajdonosok számára már nem elérhetők.

Kiemelt kép: Pixabay

 

 

Zöldségnövények termesztése kis helyen, virágtartóban – a gyakorlat

2021. február 13. 04:35

Melyik zöldségnövény-fajt és –fajtákat termeszthetjük sikeresen kis helyen, akár az erkélyen? Melyik növényeket neveljük cserépben, virágládában, függőkosárban vagy termesztőzsákban?

Milyen előnye van az uborka támrendszeres termesztésének?

2023. május 10. 04:36

Szeretnék feltenni egy kérdést Önöknek. Milyen előnye van az uborka támaszrendszer melletti termesztésének? Várom válaszukat.

Miért sárgulnak a paprika- és paradicsompalánták levelei?

2023. április 13. 04:38

Miért sárgulhatnak a saját nevelésű paprika- és paradicsompalánták levelei? Mit csinálhattam rosszul?

Egyelés – nemszeretem feladat, de nagyon fontos!

2023. április 30. 05:36

Az egyelés igazi türelemjáték, és bizonyos növényeink esetében kihagyhatatlan a csírázás utáni időszakban. Mit jelent pontosan ez a művelet? Mikor érdemes elvégezni, és hogyan csináljuk, hogy megfelelően fejlődjenek a növényeink?