Miként kezdjünk bele a magaságyás építésébe?

Agrofórum Online

Érdeklődni szeretnék arról, hogy miként lehet belekezdeni egy magaságyás elkészítésébe? Milyen szempontokat szükséges figyelembe venni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Napjainkban nagy divatja van a kertészkedők körében a magaságyás építésének, és az abban való növénytermesztésnek. Nem is csoda, hiszen a kellő magasságban kialakított ágyásokhoz a művelés során hajolni sem szükséges, valamint a növény fejlődése szempontjából is jó néhány pozitív hatása sorolható fel az ilyen módon történő termesztésnek. Azon kerttulajdonosoknak, akik tavasszal magaságyásaikba szeretnének vetni vagy ültetni, ajánlatos már előzőleg, a tél folyamán elkészítésükkel foglalkozni. A magaságyások szerkezete a kereskedelemben készen is megvásárolható, de vállalkozó kedvűek, főként, akiknek a szükséges alapanyag (pl. 5 cm vastagságú fadeszka) is rendelkezésre áll, érdemes lehet önállóan megépíteni ezek szerkezetét.

A magaságágyás helyét a termeszteni kívánt növények igényei szerint válasszuk meg, hiszen árnyékos területre semmiképp se kerüljön, ha pl. paprikát vagy paradicsomot szeretnénk ültetni, de a káposztafélék és a bab már pl. árnyékos körülményekkel is beérik. Először is a rendelkezésre álló hely paramétereivel kell tisztában lennünk, majd ehhez mérten eldöntenünk mekkora nagyságú, és mennyiségű ágyást állítunk fel. 

Az ágyás magasságának általában 60-80 cm közöttinek kell lennie, hosszúsága pedig igény szerint változtatható. A szélesség meghatározásánál fő szempontunk az lehet, hogy az ágyás közepét kényelmesen el tudjuk érni, a növényeket tudjuk ápolni. A pontos méret ismeretében első körben a sarokrészek gerendáit ássuk a talajba, majd pedig a deszkákat a talaj szintjétől felfelé rögzítsük a gerendákhoz.

A vázszerkezet elkészülése után kezdhetjük meg az ágyás feltöltését. A talajszintre, vagyis az ágyás legaljára érdemes geotextilt fektetni, majd pedig kb. az ágyás magasságának 1/5-öt részéig kisebb gallyakat, ágakat, fűnyesedéket, kerti hulladékot, vagy ezek keverékét belehelyezni, mely a tápanyag hosszabb távú meglétét biztosítja majd. Ezután következhet az érett komposzt, vagy érett trágya, melynek tetejére, a végleges magasságig, vagyis az ágyás pereméig kerülhet a termőréteg, a jó minőségű szerves anyagban gazdag virágföld, palántaföld. Töltés közben ajánlatos a rétegeket tömöríteni, az idő múlásával pedig készüljünk arra, hogy a rétegek meg fognak süllyedni, így minden évben érdemes magaságyásunk talaját pótolni.

Kiemelt kép: Pixabay

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Körforgás a kertben: haszonállatok a házikertben is

2022. április 28. 08:39

Az állati szerves trágya magas ásványi anyag és tápanyagtartalmú, amit hogyha komposztálás útján visszaforgatunk a kertbe, akkor jó hasznát is vehetjük 1-2 kis nyúlnak vagy pár darab kapirgálós tyúknak.

Palántanevelés az ökológiai paradicsomtermesztésben

2018. április 6. 08:01

Javában tart a palántázási szezon. A legtöbb helyen a paradicsompalánták szépen fejlődnek, de ha mi mégsem vetettük még el őket, még nem késtünk el.