Érdeklődni szeretnék arról, hogy miként lehet belekezdeni egy magaságyás elkészítésébe? Milyen szempontokat szükséges figyelembe venni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
Napjainkban nagy divatja van a kertészkedők körében a magaságyás építésének, és az abban való növénytermesztésnek. Nem is csoda, hiszen a kellő magasságban kialakított ágyásokhoz a művelés során hajolni sem szükséges, valamint a növény fejlődése szempontjából is jó néhány pozitív hatása sorolható fel az ilyen módon történő termesztésnek. Azon kerttulajdonosoknak, akik tavasszal magaságyásaikba szeretnének vetni vagy ültetni, ajánlatos már előzőleg, a tél folyamán elkészítésükkel foglalkozni. A magaságyások szerkezete a kereskedelemben készen is megvásárolható, de vállalkozó kedvűek, főként, akiknek a szükséges alapanyag (pl. 5 cm vastagságú fadeszka) is rendelkezésre áll, érdemes lehet önállóan megépíteni ezek szerkezetét.
A magaságágyás helyét a termeszteni kívánt növények igényei szerint válasszuk meg, hiszen árnyékos területre semmiképp se kerüljön, ha pl. paprikát vagy paradicsomot szeretnénk ültetni, de a káposztafélék és a bab már pl. árnyékos körülményekkel is beérik. Először is a rendelkezésre álló hely paramétereivel kell tisztában lennünk, majd ehhez mérten eldöntenünk mekkora nagyságú, és mennyiségű ágyást állítunk fel.
Az ágyás magasságának általában 60-80 cm közöttinek kell lennie, hosszúsága pedig igény szerint változtatható. A szélesség meghatározásánál fő szempontunk az lehet, hogy az ágyás közepét kényelmesen el tudjuk érni, a növényeket tudjuk ápolni. A pontos méret ismeretében első körben a sarokrészek gerendáit ássuk a talajba, majd pedig a deszkákat a talaj szintjétől felfelé rögzítsük a gerendákhoz.
A vázszerkezet elkészülése után kezdhetjük meg az ágyás feltöltését. A talajszintre, vagyis az ágyás legaljára érdemes geotextilt fektetni, majd pedig kb. az ágyás magasságának 1/5-öt részéig kisebb gallyakat, ágakat, fűnyesedéket, kerti hulladékot, vagy ezek keverékét belehelyezni, mely a tápanyag hosszabb távú meglétét biztosítja majd. Ezután következhet az érett komposzt, vagy érett trágya, melynek tetejére, a végleges magasságig, vagyis az ágyás pereméig kerülhet a termőréteg, a jó minőségű szerves anyagban gazdag virágföld, palántaföld. Töltés közben ajánlatos a rétegeket tömöríteni, az idő múlásával pedig készüljünk arra, hogy a rétegek meg fognak süllyedni, így minden évben érdemes magaságyásunk talaját pótolni.
Kiemelt kép: Pixabay