Már késő felrakni a ragacsos lapokat a diófára?

Már késő felrakni a ragacsos lapokat a diófára?

Agrofórum Online

Már késő felragasztani a ragacsos lapokat a diófára, vagy még van esély a gyümölcs megmentésére? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nyugati dióburok-fúrólégy megjelenésére általában nyár közepétől, de főként augusztusban lehet számítani. A mostani évben, tavasszal tapasztalt szokatlan meleg azonban a kártevők korábbi megjelenését is megával hozta, így egyes helyeken június közepén már beszámoltak a csapdákban fellelt dióburok-fúrólégyről. A kártevő elleni védekezés alapját képezi a sárga színű ragacslapok kihelyezése – melyek esetleg illatferomont is tartalmaznak – ezzel a kártevő megjelenésének ideje meghatározható, jelenléte is igazolható.

A ragacslapok alkalmazása önmagában azonban nem nyújthat megfelelő védelmet kihelyezésük által, a kártevő egyedszámát képes abban az esetben csökkenteni, amennyiben több darab csapda kerül fel fáinkra. A diófák magassága és nagy mérete miatt azonban jó pár csapdát kellene a fákra helyezni, mely teljes, a permetezéshez hasonló védelmet semmi esetre sem tud nyújtani. A fánként kihelyezett, legalább 2 db csapda azonban alkalmas arra – akár még most is -, hogy a kémiai védekezést időzíteni tudjuk.

Ott, ahol a nyugati dióburok-fúrólégy már egyszer megtalálható volt, a további években is érdemes kártételének megelőzésére odafigyelnünk. A rajzás kezdetében, annak dinamikájában nagyobb mértékű eltérések vannak, vagyis akár többszöri kémiai kezelés is szükséges lehet a kártevő ellen. A permetezés elvégzésével csak a repülő imágók ellen lehetünk hatékonyak, így előzhető meg a tojásrakás, a lárvák termésekben való kártétele.

A kiskerti körülmények között rendelkezésre álló permetezőgépekkel általában a fa teljes magasságban nehezen permetezhető le, ezért ajánlatos a felhasznált növényvédő szerhez táplálkozási attraktánst is keverni. Ez olyan segédanyag, mellyel az imágók a fán belül a permetszerhez csalogathatók, így nagyobb számban érthető el pusztulásuk. A segédanyaghoz a gyártó által ajánlott Mospilan nevű készítményt érdemes keverni, majd pedig a megadottak szerint, nagyobb cseppmérettel kijuttatni. Emellett természetesen a fák alatti talajrész takarásával, a beteg termésekből kijutó lárvák talajba húzódásának megakadályozásával is elősegíthetjük a kártevő egyedszámának csökkentését.

Kiemelt kép: Pixabay

Kezdhetjük a védekezést a nyugati dióburok-fúrólégy ellen – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. július 18. 09:40

A dióültetvényekben július közepére látványosan megerősödött a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.

Mikor és mivel kell permetezni a diófát?

2022. október 10. 04:36

Mikor kell permetezni és pontosan mivel kell permetezni a diófát? Válaszukat előre is köszönöm!