Meddig kell várni még a kajszi metszésével?

Meddig kell várni még a kajszi metszésével?

Agrofórum Online

Meddig kell, illetve meddig érdemes várni még a kajszi metszésével? Mire ügyeljek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kajszifák tavaszi metszésének optimális időszaka a rügyfakadáskor kezdődik és egészen a virágzási időszak végéig tart. Az sem probléma tehát, ha virágzás idején végezzük el a metszést, hiszen ekkor akár a virágok berakódottságát is szem előtt tarthatjuk, a metszés erősségét a virágok mennyiségéhez is igazítani tudjuk. A helyes metszési időt növényvédelmi vonatkozás miatt kell betartanunk, hiszen a gutaütést okozó kórokozók novembertől március elejéig a lassan gyógyuló sebzési felületen keresztül könnyedén képesek a fákat megfertőzni. A beteg fákon gyakran tünetként jelenik meg a mézgafolyás, illetve rákos sebek kialakulása is.

A gutaütés által a vázágak elhalása, de akár a fa teljes pusztulása is bekövetkezhet. Ennek kiküszöbölése és megelőzése érdekében, egyetlen lehetőségünk az, hogy a kajszit, illetve a többi csonthéjas gyümölcsfajt is csak a rügyfakadás utáni időszakot követően metsszük meg. Nemcsak tavasszal, hanem nyáron, a szüreti időszak végeztével is nyugodt szívvel végezhetjük el a kajszi metszését. A zöldmetszés ugyanis nagyobb ültetvényekben is bevált módszernek számít, így kiskerti körülmények között egyaránt ajánlható az ebben az időszakban történő metszés is.

Bármely időszakban is történik meg a metszés, nagyon fontos, hogy a termő fákat minden évben, rendszeres metszésben részesítsük. Az évente elvégzett metszéssel lehet csak fenntartani a fák megfelelő termőképességét, terméseinek jó minőségét. Metszés hiányában a fák lombkoronájának elsűrűsödése, termőegyensúlyának felborulása, terméseinek elaprósodása is bekövetkezik idővel. A kajszi metszésekor, mint minden más gyümölcsfaj esetében is, a beteg és sérült részeket kell eltávolítanunk legelőször.

A metszéskor a kivágni kívánt részt tőből távolítsuk el, visszametszést ne alkalmazzunk! A metszést a fák csúcsi részétől indítsuk, itt erősebb, míg alsóbb részein csak gyengébb metszést alkalmazzunk lassabb megújuló képessége miatt! A ritkítás során a meredeken felálló, korona belsejében növő, sűrítő, keresztben álló, vízszinteshez közeli szögben elhelyezkedő fás részek eltávolítását részesítjük előnyben. A fák egészségének megóvása érdekében a metszés végeztével nagyon fontos, hogy ne felejtkezzünk meg a sebek gondos lezárásáról, sebzáró anyaggal való kezeléséről sem!

Kiemelt kép: Pixabay

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Mire kell ügyelni a füge metszése során?

2024. március 2. 04:36

Február végén metszhető már a füge? Mire ügyeljek a feladat elvégzése során?