24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon

Meg tudjuk előzni a karalábé gumójának fásodását?

Agrofórum Online

Kérem szépen válaszukat két kérdésemre! Hogyan szaporítsam és ápoljam a karalábét? Meg tudom előzni, hogy ne fásodjon meg?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A karalábé a könnyen termeszthető zöldségfajok közé tartozik, kerti körülmények között is viszonylag sokan termesztik. Szaporítása magvetéssel és palántázással egyaránt történhet, hidegtűrő képessége miatt már palántái és magjai is vetésre/ültetésre kerülhettek kertjeinkben. Fontos, hogy kellő fénnyel ellátott helyen neveljük, hiszen fényhiányban gumói fejletlenek maradnak, felnyurgultak lesznek. Nemcsak a fényszegény termőhely, hanem a túl sűrű vetés is okozhatja a növények megnyúlását, így érdemes a tőtávolságot legalább 20 cm-re, a sortávot pedig 40 cm-re beállítani.

A karalábé fejlődése során sok vizet igényel, hiszen meglehetősen kis gyökérzettel rendelkezik, mely a talaj felszínének közelében helyezkedik el, így a talaj felső részének kiszáradásakor a növény számára elegendő víz már nem áll rendelkezésre. A rendszeres öntözésből gyakran adódik a talaj tömörödése is, mely levegőtlenséget okoz, így érdemes a növények környezetében kapálással a talajt gyakran lazítani, a gyomlálással egymenetben ezt rendszeresen elvégezni.

A karalábé fásodása a gumók alsó részén kezdődik el, majd halad fokozatosan felfelé. Ennek oka több tényezőre is visszavezethető, melynek egyik része a nem megfelelő ápolásból, termesztéstechnológiai feladatok helytelen elvégzéséből is adódhat. Ahogy már fentebb is említettem, kiemelt szerepe van a rendszeres öntözésnek, hiszen az egyenetlen vízellátás fásodást, de a gumó felrepedését is kiválthatja. A nem megfelelő öntözés hatására a növény tenyészideje is hosszabbodik, így pudvásodása is nagyobb eséllyel következhet be.

A fásodásra való hajlam másrészt fajta tulajdonság is lehet, így a növény vagy a mag megvásárlása során nem árt erről előzetesen is tájékozódnunk. A betakarítás helyes idejének meghatározásával is sokat tehetünk azért, hogy a fásodást elkerüljük, hiszen az elöregedett termések a megkésett szüret miatt már gyakrabban válnak élvezhetetlenné. Fontos továbbá, hogy a tápanyagok ellátása is egyenletes legyen, a nitrogén adagolását se vigyük túlzásba, hiszen ez, ugyancsak a termés minőségi romlásához, felrepedéséhez vezethet!

Kiemelt kép: Pixabay

Megkezdődik a burgonya betakarítása: a szárazság csökkentheti a kínálatot

2022. július 23. 12:34

Javában tart a korai burgonya betakarítása Németországban. Az, hogy mennyire lesz jó az év a termelőknek, attól függ, esik-e még eső.

Indul az aratás, használjuk a hozammérőt!

2018. június 19. 12:45

A betakarítás egy kiváló alkalom a tábláink különbségeinek felmérésére, ha rendelkezésre áll, használjuk pontosan a hozammérő rendszerünket.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (III. rész)

2020. június 13. 04:36

Korábbi cikkeinkben tájékoztatást adtunk a gabonanövények, a rizs betakarításának gépesítési törekvéseiről. A főbb növények közül most a gyapot gépesített betakarításáról számolunk be.

Takarmányminőséggé vált a búza a csapadék hatására

2024. július 5. 08:40

Bár a búza átlaghozama 6 tonna körül maradt, a csapadék után már fele-fele arányban takaríthattak be malmi és takarmányminőséget a gazdák.