Megelőzhető a sárgarépa répatestének elágazása?

Agrofórum Online

Miért ágazik el a sárgarépa? Ez jelentősen rontja az eladhatóságát és a konyhai feldolgozhatóságát is. Megelőzhetem valahogy ezt a jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sárgarépa, valamint a gyökérzöldségek répatestének elágazásával, deformációjával, gyakori előfordulásuk miatt, szinte már minden kiskerti termesztő találkozott. A legtöbb esetben a nem kívánt alaki elváltozás mögött valamely abiotikus elváltozás áll, így elsődlegesen nem kártevők vagy kórokozók által okozott fertőzöttségre kell gondolnunk a probléma kialakulásának hátterében.

A nem kívánt deformáció kialakulása leggyakrabban a közeg, vagyis a talaj szerkezetéhez köthető. A túlzottan kötött, így a gyökér fejlődése szempontjából nem megfelelőnek tekinthető talajban fordul elő ugyanis leggyakrabban a répatest többszöri elágazódása, szakállasodása. Ez akár a sekélyen végzett talajművelés, de a túlöntözés miatt kialakuló talajtömörödés által is létrejöhet. Ezt a deformációt a növény bakhátas termesztésével, vetés előtti jó talaj-előkészítéssel, vagyis mélyen végzett talajlazítással előzhetjük meg.

A torzulás okai közül viszont nem szabad kifelejtenünk a talaj fonálféreggel való fertőzöttségét sem, de a környezeti tényezők kedvezőtlenül alakulását sem. Magas hőmérsékleten, főként, ha az szárazsággal is párosul, a répatest rövid marad a gátolt gyökérfejlődés miatt, rajta pedig szabálytalan alakú gyökerek is fejlődhetnek.

A többszörösen elágazó répák mellett gyakran találkozunk más terméshibával is, mint pl. összecsavarodott répákkal. Ezek kialakulása szintén termesztéstechnológiai hibára vezethető vissza, mely megelőzésére még a növény korai fejlődési szakaszában van lehetőségünk. A túl sűrűn történő vetést csak egyeléssel orvosolhatjuk, az így kialakított helyes tőszámbeállítással megelőzhető a termések összenövése és keresztezése.

A gyökérzöldségek nemcsak a talaj szárazságára, hanem annak vízzel való egyenetlen ellátására is érzékenyek. A répatest hosszanti irányba való felrepedése a leggyakoribb mutatója a nem egyöntetűen végzett öntözésnek. Emellett a zöldfejűség, vagyis a termőtest zöldülése ugyancsak elterjedt jelenségnek számít a gyökérzöldségek esetében, mely a talajból kilógó répafejet érinti, napfénynek való kitettsége miatt.  

Kiemelt kép: Pixabay

Miért feketedik meg a spájzban tartott sárgarépa?

2023. április 7. 10:38

Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy vajon miért feketedik meg a spájzban tartott sárgarépa?

Miért rohad el a sárgarépa tárolás közben?

S. Barbara kérdése: Felszedés után a sárgarépám mindig megrohad, mi fertőzi meg?

Sárgarépás kenyér - recept

2019. augusztus 20. 04:47

Augusztus 20-a az államalapítás mellett az új kenyér ünnepe is.

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

2023. július 24. 16:10

A sárgarépa-termesztésben nem lehet nagyot hibázni. Vagy mégis? Számít-e, hogy milyen talajba vetjük a magokat, vagy hogy milyen fajtát választunk? Mire kell figyelni a csíráztatás során, és problémát jelenthet-e, ha nem megfelelő a fejlődő növényünk tápanyag- és vízellátása? Mit tehetünk, ha torzan vagy silányan fejlődnek a sárgarépáink?