A kártétel leírása alapján a gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) kártételére lehet következtetni.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
Hernyója rejtőzködő életmódot folytat, így általában először kártételét, vagyis a rágásnyomot és az ürülékét szokták leghamarabb észrevenni. A gyapottok bagolylepke polifág kártevő, több mint 120 tápnövénye ismert. Hazánkban a legnagyobb károkat kukoricaállományokban okozza, de paprikán, paradicsomon, borsón, muskátlin, krizantémon, szegfűn egyaránt megfigyelhető.
A lárvák a növények generatív részeit, vagyis virágait, terméseit, magvait károsítják. Augusztustól a zöldségfélék termésében okoznak jelentős problémát, valamint lágyszárú egyéves dísznövények virágaiban, melynek oka, hogy szántóföldi tápnövényei lassan eltűnnek a betakarítások miatt. A paradicsom és paprika terméseinek belsején is ekkor találhatunk nagyobb mennyiségben kiodvasított részeken, melyek fokozatos terjedése figyelhető meg.
Évente több, 3-4 nemzedékük is kifejlődik, ezért kifejlett alakjainak jelenlétét szex-feromon csapdával lehet nyomon követni. A fogott kártevők számtól függően ajánlott a rajzáscsúcs után 6-8 nappal megelőző rovarölő szeres permetezést végezni a hatékony védekezés szempontjából. Cél az, hogy a kelő hernyókat pusztítsuk el rövid időn belül, hiszen az idősebb hernyók ellen végzett kezelések már eredménytelenek, a lárváik rejtőzködő, növények belsejében való életmódja miatt. Ősszel többszöri ismételt kezelés is szükséges lehet a lepkék folyamatos, újonnan érkező és berepülő egyedeik miatt.
Gyapottok bagolylepke ellen III. forgalmi kategóriába tartozó szerek közül a klórantraniliprol, cipermetrin, lambda-cihalotrin, spinozad, metoxifenozid hatóanyagok vannak engedélyezve. Pár tő zöldségnövény esetében célravezető lehet akár a növények rendszeres figyelése, átvizsgálása is. Ekkor az első tünetek megjelenésekor folyamatosan gondoskodjunk a kártételt mutató növényrészek eltávolításáról. A lárvát felismerni a hátoldalukon található négy hosszanti irányú sötét vonalról, és a közöttük található három világos vonalról lehetséges. Színük változó közöttük zöld, barnás-zöld, szürkés, lilásbarna színű egyedek is vannak, valódi hernyók, kifejletten mintegy 4 cm hosszúságúak.