Megóvható az egres a lisztharmattól évi többszöri permetezés nélkül?

Agrofórum Online

Egresbokromat rendszeresen megfertőzi a lisztharmat. Van-e valamilyen védekezési mód, amivel az évi többszöri permetezés kikerülhető?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az egres, piszke vagy köszméte néven is ismert gyümölcs kedvelt gyümölcsféle, házikertekben elterjedten nevelik. Termesztése nem jelent nagy kihívást, növényvédelme is egyszerű, kivéve a bogyók növekedése alatt fertőző lisztharmat betegségét.

Az egres legjelentősebb betegségét az amerikai lisztharmat gomba (Sphaerotheca mors uvae) idézi elő, a hajtások mellett a terméseket is megfertőzi, és védekezés hiányában tönkre is teszi. Nem ritka a 100%-os gyümölcsfertőzés sem.

A gomba jellegzetes fehér „lisztes” bevonata elsőnek a leveleken fejlődik ki, azok színén és hátoldalán egyaránt, ezt követően hamar megvastagodik, nemezesedik, később színe a fehérről barnára változik.

Fertőzés megjelenik a hajtásokon is, azokon levélhullást okoz, a hajtás vége elhal, a rügyek is.

Lisztharmatos egreshajtás
Lisztharmatos egreshajtás (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

A súlyos kártétele a növekedésben lévő, még zöld bogyókon észlelhető: nagyméretű, vastag, nemezes fehér bevonat fejlődik, szinte a teljes bogyó felületét bevonja. A bevonatot alkotó gombaszövedék fehér színe barnára változik, mely alatt a bogyók bőrszövete elhal. A növekedésben lévő bogyók héja nem képes az elhalás miatt tágulni, hízni, azok felszíne bereped. A felszíni sérülést követően gyors bogyórohadás és -hullás lép fel.

A  lisztharmatgomba a fertőzött egres hajtásain, rügyeiben, talajon maradó leveleken telel át, és tavasszal onnan indítja fejlődését, fertőzését. Felszaporodásának a 18-20 °C körüli hőmérséklet és magas páratartalmú levegő kedvez. Kritikus az egresbogyók intenzív növekedésnek időszaka, az akkor uralkodó időjárás.

Lisztharmatos egresbogyó
Lisztharmatos egresbogyó (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

A lisztharmat elleni hagyományos védekezési eljárások a következők:

  • Téli metszésnél a fertőzött vesszők kimetszése;
  • A lehullott lisztharmatos levelek, bogyók beásása a talajba;
  • Az egresbokor koronájának metszéssel lazává, jól átszellőzővé alakítása;
  • Az öntözés reggeli órákban történő végzése;
  • A bokor alatt és közvetlen környékének gyommentesen tartása, a bokor szabad légáramlásának biztosítása;
  • Helyes egresfajta kiválasztása, telepítése, mely a kórokozó gomba fertőzésének ellenáll, azzal szemben rezisztens.

Nagy kincs van a kezünkben, lisztharmatnak ellenálló egresfajták vannak forgalomban, velük kiválthatók a hagyományos, régi fajták. Néhány, a teljesség igényes nélkül: Hinnomaki, Invicta, Karmen, Martlet, Mucurines, Niesluchowski, Pax, Refambla, Reverta, Rixanta, Rokula, Rolanda. A felsorolt fajták között zöld színűek mellett piros színű bogyójúak is kaphatók. Léteznek még a rezisztens fajták között tüske nélküliek is, ez sem elhanyagolható előnyös tulajdonság: Captivator, Pax, Severnyj kapitan. A lisztharmat rezisztens fajták esetében lisztharmat elleni kémiai védekezés nem szükséges, a növények bogyói védelem nélkül is egészségesek lesznek.

Javaslom új lisztharmat rezisztens fajta ültetését és kipróbálását.

Kihívást jelent az almamoly és a vértetű fertőzése az almásokban

2019. augusztus 14. 09:19

Az almásokban most elsősorban a lisztharmat fertőzés terjedésének kedvez az időjárás. Az almamoly változatlanul nagy tömegben fogható a csapdákkal, az almafa vértetű terjedése is országosan komoly kihívást jelent.

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

2018. szeptember 26. 07:30

Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.