Megvédhetők-e a csonthéjasok a hajtást fertőző moníliától?

Agrofórum Online

A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása (Monilinia laxa) minden évben jelentős problémát okoz a csonthéjasok, főként a kajszi és a meggytermesztők és házikerti gyümölcsfa tulajdonosok számára.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kórokozó jól látható tüneteket okoz a virágok csésze- és sziromleveleinek barnulásával és lankadásával, a virágok kocsányainak barnulásával és elhalásával egyaránt. A fertőzött hajtások is mutatnak tüneteket, azok alsó vastagabb részén hosszú, ovális, besüppedő foltok jelennek meg. Jellemző, hogy a beteg hajtás csúcsi része, valamint a rajta található levelek is elbarnulnak és elszáradnak.

A monilínia jelenléte a vesszőkön és az ágakon rákos sebek kialakulásához is vezethet. A gyümölcsökön fokozatosan növekvő rothadás formájában jelentkeznek tünetei, a kocsány is elbarnul, majd a gyümölcsök sötét színű múmiává válnak, melyek a fán maradnak. Időjárás szempontjából a párás és esős körülmények segítik terjedését. A fertőzés forrásai lehetnek a fent említett rákos sebek, illetve a fákon maradt múmiák is. Terjedésük vízcseppek és légmozgás segítségével lehetséges.

Megelőzés szempontjából kiemelt jelentősége van a gyümölcsmúmiák és rákos ágrészek kezelésének, eltávolításának és megsemmisítésének. Ugyancsak megelőző jelleggel szükséges a lemosó kezelések elvégzése, melyet ősszel és tavasszal egyaránt elvégezhetünk réztartalmú készítmények felhasználásával. A virágzás időszakában kialakuló nedves időjárás, legyen szó csapadékról vagy ködös, párás időjárásról, mind nagymértékben hozzájárulnak a fertőzéshez. Hőmérséklet szempontjából már a 0°C-nál kissé melegebb környezet is elősegíti a fertőzés megindulását. A kémiai védekezést már a virágok fehérbimbós állapotában érdemes elkezdeni megelőző jelleggel. Ezután, főként az arra hajlamosító környezeti tényezők függvényében fővirágzásban, a virágzás végén és a sziromhullás kezdetén válhat szükségessé a permetezés. A beavatkozások száma tehát függ a hőmérséklettől, a virágzási idő hosszától és a készítmények hatóidejétől egyaránt. A forgalomban lévő készítmények közül a ciprodinil, penkonazol, fenhexamid hatóanyagok érhetők el a szabadforgalmi kategóriában. 

Meggy és kajszi: megvédhető még a moníliától?

2021. május 14. 10:07

SOS! Meggyfám és a kajszibarack fám virágai hírtelen leszáradtak. Gondolom, hogy moníliásak. Mit tudok most tenni? Vagy eső után köpönyeg?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

Miért penészedik meg a mogyoró termése?

2024. szeptember 14. 11:10

Miért penészedik meg a bokron a mogyoró terméseinek java? Az utóbbi években nem tudunk érdemi mennyiségben egészséges mogyorót szedni, pedig sok lehetne a termés.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.