15℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz

Mentsük meg a házikertben a cseresznye termését!

Agrofórum Online

Létezik-e valamilyen hatékony védekezési mód a cseresznyelégy talajban áttelelő alakja ellen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Érdeklődő!

A cseresznyelégy elleni hagyományos védekezés a cseresznye zsendülésekor megjelenő kifejlett legyek elleni rovarölő szeres permetezés. A fák lombjára aggatott sárga színű ragacsos lapokkal is csökkenthető egyedszámuk, a sárga szín vonzza a legyeket. Házi kertekben a magasra növő, magas cseresznyefák permetezéssel végzett megvédése technikai okokból gyakran kivitelezhetetlen. Ezért van egyre nagyobb jelentősége az egyéb védekezési lehetőségeknek.

A károsított cseresznyében kifejlődő lárvák kimásznak a gyümölcsből, talajra hullanak, majd néhány cm mélységben bebábozódnak. Báb alakban telelnek át és várják a tavaszi felmelegedést, amikor a kifejlett cseresznyelegyek kibújnak a talajból.

Megelőző védekezésként, ahol a fa alja nincs gyepesítve és beültetve, elegendő, ha a fa lombkoronája alatti talajt befedjük, betakarjuk ponyvával, hézagmentes anyaggal, és széleit alaposan rögzítjük a talajhoz. A takarást a cseresznye érésétől az utolsó terméshullásig ajánlott ott tartani. A takarás megakadályozza a cseresznyelégy lárváinak talajba húzódást, a ponyván bábozódnak be. Nincs más teendő, mint a ponyváról maradéktalanul összegyűjteni az apró, 3-4 mm-es méretű, halvány sárgás színű bábokat, és megsemmisíteni azokat.

Cseresznyelegyek talajból kibújása megakadályozható a talaj takarásával a rajzási időszakot megelőzően a termésérés befejezéséig. Ez a módszer szintén hatékony védekezés lehet a kártételük megelőzésére.

A cseresznyefa alatti talaj nyár végi felkapálása, meglazítása 5-8 cm mélységben szintén gyéríti számukat, sok báb pusztulását okozzák.

Azoknál a fáknál, melyek alá növényeket ültettek vagy gyep él, és a cseresznyelégy fertőzése komoly kárt okoz, a talajba került bábok ellen hatásos a Beauveria bassiana rovarparazita gomba hatóanyagú Artis pro mikrobiológiai készítmény. Szabad forgalmú szer, ennek oldatát kell kipermetezni a fa alatti talajfelszínre, és vízzel bemosni a felső 10 cm-es talajrétegbe. A kezelést természetesen nem most, hanem tavasszal márciusban ajánlott kijuttatni. Későbbiekben hatékonyabb, ha a talajkezelés a termésérés, szüret után szeptemberben történik, akkor még a talaj nem hűl le annyira, mint márciusban. A szer kijuttatása gombaölő szerrel tilos. Mivel élő mikroorganizmus a hatóanyaga, tárolási, eltarthatósági előírásai eltérnek a hagyományos növényvédő szerekétől.

Elkésett már a cseresznyelégy elleni permetezés?

2023. május 23. 04:39

Mi a véleményük, elkéstem már a cseresznyelégy elleni permetezéssel?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzíven rajzik az almamoly és a cseresznyelégy

2022. május 25. 09:06

A lehullott csapadék ellenére az időjárás most elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvez, különösen erős a levéltetvek inváziója, szinte minden növénykultúrában.

Már tömegesen szaporodnak a molytetvek

2019. június 18. 08:37

A borsót most az akácmoly és a borsómoly veszélyezteti, még a zöldborsó állományokban is, a termés megrágásával.

A cseresznyelégy elleni védekezés lehetőségei

2020. április 30. 11:12

A csonthéjasok virágzása után a következő kritikus időszak a termésnövekedés kezdetén jön el, amikor aktuálisan a cseresznyelégy elleni védekezés kerül a középpontba.