4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mi károsítja a bodza levelét?

Agrofórum Online

Bodzám levelei elhalványodnak, sárgás foltok jelennek meg rajtuk. Van olyan is amelyiknek a széle kezd el száradni. Mi okozhatja ezt és hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az Ön által küldött képeken a takácsatkák (Tetranychus urticae) által előidézett károsítás látható. A szabad szemmel aligha látható kártevőnek több száz gyom- és kultúrnövény tartozik a gazdanövénykörébe, gyümölcsfajok (alma, szilva) zöldségnövények (uborka, dinnye, paprika), valamint dísznövények is. Főként száraz években számíthatunk intenzív károsításukra. Szívogatásuk következtében a leveleken kezdetben apró világos foltok jelennek meg. A foltok később összeolvadnak és az egész levél felületére kiterjednek, így bronzos színűvé válik. A levelek érköze megsárgul, az erezete viszont zöld színű marad. A fonáki oldalon alig észrevehető, finom pókhálószerű képlet található. Súlyosabb fertőzés esetén a levelek száradása, korai lehullása is bekövetkezhet. Kártételéből adódóan a növény fejlődésében zavar támad. A levelek zöld színtestének elhalása miatt a termést már nem növelik, tápanyagokat nem szállítanak. Az atkáknak évente több nemzedéke alakul ki. Kifejlett alakban telelnek, első nemzedékük különböző gyomnövényfajokon fejlődik. A bodzában tavasszal csak elvétve találunk a leveleken takácsatkákat, egyedszámuk június vége felé indul erőteljes növekedésnek és július végén éri el maximumát.

Védekezés: a rendszeres, időben elvégzett gyomirtás, mint az elsődleges táplálkozó helyének megszüntetése, mérsékli a takácsatkák felszaporodásának esélyét. A súlyos kártétel kialakulását kémiailag elsősorban speciális atkaölő készítmények felhasználásával előzhetjük meg a vegetációs időszakban (hexitiazox). A széles hatásspektrumú rovarölő készítmények amellett, hogy a természetes ellenségeit (katicabogarakat és ragadozó poloskákat) sem kímélik, az atkák ellen is hatástalanok. A hatóanyagok közül a kén alkalmazásával sem követünk el nagy hibát, hiszen ennek atkagyérítő hatása is van. A permetezés megfelelő hatékonyságnak elérése érdekében fontos a jó permetlé fedettség, mivel a kártevő a levél fonákán él és szívogat. A védekezéssel ne késlekedjünk, már az első tünetek megjelenésekor ajánlatos permeteznünk, ugyanis így előzhető meg káros mértékű felszaporodásuk, valamint továbbterjedésük!

Félő, hogy nem megfelelő gombaölő szerrel permeteztem gyümölcsfáimat. Milyen veszteségekre számíthatok?

2022. június 11. 04:39

Az Amistar gombölőt ráfújtam a gyümölcsfákra, majd ezután olvastam el a vegyszer használati előírását, ahol nem láttam, hogy gyümölcsfákra is ajánlják. Mekkora kárt okoztam a gyümölcsösben? Mi a teendőm?

Hogyan öntözzük a póréhagymát?

2019. február 9. 13:16

L. Péter kérdése: A póréhagyma öntözéséhez szeretnék tanácsot kérni: mennyire szabad öntözni, mire kell odafigyelni?

Milyen növényvédelmet igényel a füge?

2022. augusztus 13. 04:36

Fügebokrunkon a képen látható rovarok élnek. Mik ezek, kell-e velük valamit tennem? Segítséget szeretnék kérni, hogy a füge milyen növényvédelmet igényel, mikor és mi ellen szükséges permetezni?

Mitől alakulnak ki barnuló foltok a paradicsom bogyóján?

2022. augusztus 25. 04:37

Szeretném megtudni, hogy mitől alakulnak ki barnuló foltok a paradicsom bogyóján?