A napokban áttelelő zöld zeller levélen apró, 2-3 mm hosszú, vékony testű, világoszöld színű rovarokat láttam, amik élénken mozogtak, és ugráltak. Hasonlókat már nyáron is észleltem kertemben. Mik ezek a rovarok, kártevők-e?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Bár a rovarról nem sok jellemzőjét ismertette, de a megadottak alapján egyértelműen leszűkíthető a rovarcsoport. Kétségtelen, hasznos lenne kép is róla, de ezeket az ugráló és apró bogarakat nagy kihívás lefényképezni élő állapotban, szinte lehetetlen.
Enyhe télvégi időjárásnál gyakran aktívak lehetnek a növényeken áttelelő kabócák. Az apró, vékony és világoszöld szín az Empoasca, Edwardsiana (Typhlocyba) kabóca fajaira jellemző. Mezőn, parkokban, füves helyeken van az életterük, főleg lágyszárú növényeken élnek. Kertekbe a környező füves területekről bárhonnan berepülhetnek, és ha ott számára megfelelő, például öntözött növényeket talál, nem is vándorol tovább, letelepedik. Hasonló méretű és kinézetű a rózsakabóca is, ami a rózsán kívül a rózsafélék családjába tartozó gyümölcsfák leveleit is szívogathatja.
A kabócák szívó kártevők, szipókájuk segítségével kiszívják a növények nedvét, a szívás nyomán tűhegynyi apró, ezüst (fehér) színű elhaló pontok maradnak vissza. Az egyes kabóca fajok életmódjáról kevés konkrét ismerettel rendelkezünk, tekintve, hogy általában vándor életet élnek, csapatokban vonulnak, repülnek és ugrálva is változtatják helyüket. Jelenlétükre gyakran csak az ugráló alakok hívják fel a figyelmet, nyugodt állapotban rejtőzködő színük miatt nehezen észlelhetőek. A kérdezett kabócák kertekben gyakoriak, a kertben élő növényeken is vándorolnak. Üvegházban, fóliában nevelt növényekre is rátalálnak, és télre oda húzódnak, hiszen ott folyamatosan biztosítva van részükre a zöld növényi táplálék. Számos ilyen esetről van tudomásunk. A rovarölő szerek hatnak ellenük, a fontos rovarkártevők elleni permetezések – mellékhatásként – a kabócákat is gyérítik.
A szúró-szívó szájszervű kártevők többsége szipókájukra tapadva terjesztik a növényben található kórokozókat. A kabócák rovarcsoportja általában a fitoplazma kórokozót terjesztik. A fitoplazmák sárgulásos típusú betegségeket okoznak fás növényeknél, egyéves növényeknél pedig különböző deformációt idéznek elő. A csonthéjas gyümölcsfák levélsárgulásos fitoplazmás betegségét többek között a gyümölcsfák alatti aljnövényzeten élő kabócák terjesztik a beteg fákról. Szőlőnek is van egy kabóca kártevője, mely a szőlő pusztulását okozó szőlő aranyszínű sárgaság súlyos betegségéért felelős. A fitoplazmás növény a betegségből nem gyógyítható. Az egyes kabóca fajok fitoplazma terjesztésében végzett szerepében tudásunk hiányos, intenzív kutatásuk az utóbbi évtizedekben indult meg.