Cseresznyefámon szőrős hernyók rágják a leveleket, csoportosan élnek. Hogyan tudok védekezni ellenük hatékonyan?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Nyár második felében jelenik meg az amerikai szövőlepke (Hyphantria cunea), újabb nevén amerikai fehér medvelepke második nemzedéke, annak lárvái károsítanak jelenleg sok fafajon. A lepke igazi cosmopolita és invazív faj, az egész világon elterjedt, hazánkban a 40-es évektől van jelen. Több száz lombhullató fafajt fertőznek, kertekben a gyümölcsfajokon (alma, cseresznye, szilva, dió és eperfákon) gyakoriak.
A kifejlett fehér színű, 10-15 mm-es lepkék tojásaikat a levelek hátoldalára rakják. A kikelő és nagy számban együtt élő és táplálkozó hernyók napról napra többet esznek, erősebb rágási kártételt okoznak. A kezdeti finom rágásukat hamar felváltja a levelek teljes elrágása, tarrágásuk. A fiatal hernyók szövedékben, „fészekben” élnek, de csak kezdetben, bizonyos fejlettségnél elhagyják csoportjukat, és szétszélednek a koronában. A lárvák sárgás zöld színűek és erősen szőrözöttek, fejlődésük 3-8 hétig tart a hőmérséklettől függően. Jellemzően a fészkek a korona szélén és a naposabb oldalán figyelhetők meg.
Hazánkban évente két nemzedéke fejlődik, az első májusban, a második jelenleg is megtalálható gazdanövényein.
A kártevő tojás és lárva alakjait számos hasznos szervezet gyéríti: fülbemászók, fátyolkák, katicabogarak, fémfürkészek, fürkészdarazsak, fürkészlegyek stb. Jelentős mennyiségüket fogyasztják a különböző madarak is. A bábozódásra vonuló lárvák közül sokat összegyűjthetünk a fatörzsre helyezett hullámpapír övekkel.
Védekezés alapja a fák rendszeres figyelése, házi kerti viszonyok mellett a hernyófészkek időben végzett eltávolítása. Amíg a kis hernyók még együtt élnek, le kell vágni a fertőzött ágat, óvatosan, minél kevesebb hernyó essen ki a szövedékből, és ott helyben megsemmisíteni széttaposással vagy elégetéssel. A lepkék rajzása, peterakása még szeptemberben is folytatódik, új hernyófészkek jelenhetnek meg. Rovarölő szeres védekezés elsősorban a fiatal lárváknál hatékony. A fészket elhagyó, szétmászott, fejlett hernyók ellen viszont már csak a kémiai kezelés lehetséges. A Bacillus thuringiensis hatóanyagú rovarölő szerek kímélik a hasznos élő szervezeteket, érdemes ezeket előnyben részesíteni. A lambda-cihalotrin hatóanyagú szerek taglózóak, valamint az engedélyezett indoxakarb hatóanyagúak II. forgalmi kategóriás csoportba tartozik. Érő termést nevelő fáknál az élelmezésügyi várakozási időt ne felejtse el betartani!