Mi okoz a gyepűrózsa áltermésein narancsszínű elváltozásokat?

Agrofórum Online

Mi okozza a gyepűrózsa (Rosa canina) áltermésein a narancsszínű elváltozásokat? A küldött kép nyáron készült.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyepűrózsának, valamint a kerti rózsáknak egyaránt számos betegsége ismeretes, melyek a növények nevelése során gyakori problémát tudnak okozni, leggyakrabban talán ezek közül a jól ismert lisztharmattal, peronoszpórával és a diplokarponos betegséggel találkozhatunk. A képen szintén egy gyakori és feltűnő betegség, a rózsarozsda (Phragmidium mucronatum) tünetei láthatók.

A tünetek legnagyobb mértékben a nyár végére, illetve ősz elejére válnak látványos mértékűvé. Jellemző, hogy a rózsák legtöbb zöld részét képes a kórokozó megtámadni, így a leveleken, hajtáson, virágszáron és a csészeleveleken alakulhatnak ki a rozsdára jellemző telepek. Kezdetben a levél színén sárgászöld foltosodás mutatja a kórokozó megtelepedését. Később a levél fonákán, a levélnyélen, hajtáson, virágszáron és csészeleveleken alakul ki narancssárga elváltozás, mely a képen is látható. További tünetként jelenhet meg a fertőzés hatására a növényi részek megvastagodása, valamint deformálódása egyaránt. Súlyos esetben a levéltünetek miatt, idő előtti lombhullás, így akár a növény jelentős felkopaszodása is bekövetkezhet.

Narancsszínű elváltozások a gyepűrózsán
Narancsszínű elváltozások a gyepűrózsán (fotó: a kérdező felvétele)

A rózsarozsda okozójára jellemző, hogy teljes kifejlődése a rózsákon történik meg, így az egyes rozsdagombáktól eltérően köztes gazdára a kórokozónak nincsen szüksége. Téli fennmaradása a beteg leveleken, illetve a deformálódott növényrészeken egyaránt lehetséges. Ajánlatos tehát a metszés során a beteg részeket eltávolítani is megsemmisíteni. Emellett a fertőzött lombot is össze kell gyűjteni, vagy a talajba kell beforgatni, bomlását így elősegíteni. 

A vegetációs időszakban terjedésének kedvez a metszetlen, sűrű növényállomány, ahol így magas páratartalom alakul ki. A vegetációs időszakban a kezdeti terjedés megállítható a beteg növényrész levágásával. A kémiai védekezés szükségessé válhat ott, ahol rendszeresen megjelennek a tünetek és jelentős kárt okoz a kórokozó. Azokon a rózsaféléken viszont, ahol a lisztharmat ellen rendszeresen permeteznek felszívódó készítménnyel, ott külön kémiai védekezést nem kell folytatni a rózsarozsda ellen.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mit tehetek a fagyban kinn maradt citromfával?

2023. április 5. 04:36

Kinn maradt a fagyban a citromfám az elmúlt napokban. Mit tegyek vele? Levágjam az elhalt leveleket, visszametsszem a koronáját?

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

A kajszi metszése szakszerűen - Így lesz sok gyümölcs a fán a nyári időszakban

2019. március 20. 08:09

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az kajszi fát, hogy bő termésünk legyen? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével.

Gyümölcs Videó