Van egy két éve nevelt babértövem, konténerben nevelem, az elmúlt télen fagymentes helyen teleltettem. Most nyáron furcsa elváltozásokat vettem észre a levelein: megvastagodtak és összesodródtak. Idáig ilyen betegség nem volt rajta. Mi okozhatja, védekezhetek-e ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A fűszerbabér (Laurus nobilis) mediterrán országokban, szabadban is élő, örökzöld fás növény, mely elsősorban fűszernövényként ismert és terjedt el hazákban is. Divatos, konténeres dísznövényként is nevelt virág Európa-szerte.
Fűszerbabér gyakori kártevője a babérlevélbolha (Lauritrioza alacris), mely fertőzött gyökeres babérnövényekkel szétterjedt, helyesebben elterjesztették a világ számos részébe. Európa szinte valamennyi országában előfordul, így hazánkban is már 2009-ben leírták. Azóta bizonyára elszórtan megjelent, de tömeges fertőzéséről nem számoltak be.
A közösségi médiában egyre gyakrabban jelzik fellépését. A terjedésének, terjesztésének fő módjáról magam is meggyőződhettem idén nyáron, amikor kertészeti árudában az eladásra kihelyezett gyökeres cserepes babérdugványok között megláttam kártételét, és valamennyi tő fertőzött volt feltűnő gubacsaival.
A levélbolha hazai életmódjáról kevés konkrét adattal rendelkezünk, feltételezésekre és következtetésekre hagyatkozhatunk. Mivel mediterrán kártevő, olyan helyen él, ahol igazi, fagyos telek nem ismertek, hazánkban, szabadban a fertőzött növényeken valószínű nem képes élve áttelelni. Mivel a babért általában fagymentes helyen teleltetik, áttelelése ott biztosított.
A babérlevélbolha szúró-szívó szájszervű kártevő, a babérhajtások csúcsi, fiatal, zsenge, még puha szövetű leveleit szívogatja, abból táplálkozik. A szívás hatására a levél károsított szövetrésze eredeti méretének többszörösére vastagodik és összesodródik. Az elváltozások a levelek szélén fejlődnek ki. Petéit levelekre helyezi, azokon hosszúkás gubacsszerű képletek fejlődnek, belsejükben elhelyezett petékből kelnek ki a lárvák, amik ott fejlődnek egy ideig, és hártyás szárnyú kifejlett alakjai már a leveleken élnek.
Az imágóik 3-4 mm hosszúak, testükhöz képest nagy áttetsző szárnyakkal. Lárváik 1-2 mm nagyságúak, laposak, testükön fehéres viaszbevonat található, mézharmatot fejlesztenek, amin gyakran megtelepedhet másodlagosan a fekete színű korompenésznek nevezett bevonat. Hazájukban évente 2 nemzedéküket figyelték meg. Tapasztalatok szerint a babér hazájában főleg a kedvező körülmények között tartott babérnövényeken szokott felszaporodni, ahol a növények erőteljesen nőnek, sok, fiatal hajtást fejlesztenek, jó táperőben vannak (öntözött, tápanyaggal bőségesen ellátott és nyírt lombú állományban).
Kifejlett alakjait sáskák és bogárfajok is fogyasztják, ellensége még a körtelevélbolha elleni biológiai védelemben is hatékony fakó virágpoloska (Anthocoris nemoralis).
A babérlevélbolha elleni védekezés a vásárlással kezdődik.
- Kiválasztás előtt a tövet alaposan vizsgáljuk meg, csak mentes, egészséges növényt válasszunk ki.
- A növényt kertünkben 1-2 hónapra helyezzük karanténba, a többi növénytől elkülönítve.
- Ajánlott a bokor visszametszése is, amivel az esetlegesen már fertőzött, de még tüneteket nem mutató hajtásvégek eltávolíthatók.
- A kártétel fellépése esetén csak a felszívódó hatású rovarölő szeres permetezés hatékony, mivel az összesodródott levelek közé a kontakt hatású rovarülő szer nem képes bejutni, így az ott élő rovarokra nem tudja hatását kifejteni. Jelenleg a Mospilan és Teppeki szabad forgalmú szerek alkalmasak erre.
- Rovarölő szeres permetezést minden esetben előzze meg a hajtásvégek visszavágása!
- A babér viaszos levélfelülete miatt tapadásfokozó szert is kell adagolni, anélkül nem képes a rovarölő szer hatását kifejteni.
- A vegyszerrel kezelt babérbokrokról 60 napig ne gyűjtsön fűszerezésre, ételízesítésre leveleket!
Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele