Mi okozhatja a citromfa leveleinek sárgulását a teleltetés során?

Agrofórum Online

Teleltetés alatt a polikarbonát falú üvegházban a citromfám levelei erősen sárgulnak. A polikarbonát fényáteresztő és UV álló. A többi dísznövény ugyanabban a házban normálisan néz ki, csak a citromfám mutat sárgulást. Amint tavasztól őszig a szabadban él a citromfa, a sárgulás megszűnik, színe világoszöldre változik. Mi okozhatja ezt az elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Még azt is tudomásomra hozta, hogy bár tavasztól levelei kizöldülnek, de évről évre fakóbb, és sárgásabb lesz a színe. A fa sokat terem, rendszeresen, évente 60-80 darabot.

A polikarbonát fajtája nem befolyásolja a fennálló jelenséget, hiszen a többi növénynél ez a probléma nem áll fenn.

A levelek színének évszakonkénti változása tápanyaghiányt jelez. A küldött képeken nem egyenletesen sárgák a levelek, vannak hajtásvégi levelek, amik zöldek maradtak, ezek erőteljesen növő vesszők végén találhatók. Míg elsősorban a gyengébb, rövidebb vesszőkön zömmel sárgák a levelek.

Télen sárguló citromfa levelei
Télen sárguló citromfa levelei (fotó: a kérdező felvétele)

A képek alapján úgy ítélem meg, hogy a citromfa – lombozata méretéhez képest – kevés tápanyagot kapott tavasztól őszig, és valószínű, hogy kevés vizet is. A fa koronáját is érdemes lenne szakértelemmel ifjító metszésben részesíteni, hogy erőteljesebben növő hajtásokat neveljen. A növények a tápanyagot vízben oldott állapotban képesek felszívni a talajból, ha kevés számukra a víz, a tápanyaghoz sem férnek hozzá, még ha a földjükben az ott is lenne. Sem az öntözési gyakorlatáról, sem a kiegészítő tápoldatozásról nem tájékoztatott, így azt nem tudom értékelni.

Citrusfa levelei sárgulnak
Citrusfa levelei sárgulnak (fotó: a kérdező felvétele)

A képek alapján a fa gondozására a következőket javaslom:

  • Tavasszal új, tápanyagban dús, laza, enyhén savas talajba érdemes átültetni a jelenleginél lényegesen nagyobb konténerbe. Kaphatók citromfélék részére készített földkeverékek, azokból válasszon!
  • A gyakori öntözés és nagy zöldtömeg képződés miatt a cserepes növények sok tápanyagot fogyasztanak, szívnak fel, hamar kiüresedik talajukból a tápanyag. Ezért virágzástól, gyümölcsnevelési időszak alatt is, kombinált, összetett műtrágya vagy szerves trágya oldatával indokolt talaját gazdagítani 7-10 naponta. Citrusfélékhez forgalmaznak speciális tápoldatokat, közülük érdemes választani. A levelek visszazöldítéséhez elsősorban a Fe és Mg tartalom fontos a növények számára, de biztosabb hatás érhető el azokkal a tápanyagokkal, melyek Fe és Mg mellett más, fontos tápelemet is tartalmaznak.
  • A citromfélék nedves talajt kívánnak, az öntözés gyakoriságát a hőmérséklet határozza meg, nyáron gyakrabban, télen lényegesen ritkábban kell talaját átnedvesíteni. Viszont vízben soha ne álljon az edénye, mivel az gyökérrothadáshoz vezethet!
  • Teleltetésre a 10 °C-ot elérő, vagy annál kicsit melegebb helyet ajánlják. Az ennél hidegebb környezet is előidézhet anyagcsere-lassulást, ami sárgulásban jelentkezik. A fa cserepét érdemes lenne nem a talajon teleltetni, hanem 0,5-1 méter magasra helyezni. Ilyen magasságban a levegő hőmérséklete 1-3 °C-kal is magasabb lehet, mint a talajfelszíné.

A citromfélék faját, sokaságuk miatt fénykép alapján, meghatározni nem lehet, ahhoz szükséges 8-10 db levél, hajtás, virág és 8-10 termés is, amit a specialista tanulmányozni tud, és a jellegzetes bélyegek alapján képes azonosítani. Ezért fontos, hogy vásárláskor olyan növényt válasszunk, melyre a növényi útlevél rögzítve van, mivel azon a növény legfontosabb adatai, többek között a tudományos neve is olvasható. 

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Túlélheti takarás nélkül a kertbe ültetett rozmaring a fagyos éjszakákat?

2024. január 23. 04:39

Nem takartam a rozmaringot a tél előtt, nem számítottam ilyen hideg télre. Túlélheti takarás nélkül a kertbe ültetett rozmaring a fagyos éjszakákat?

Beteleltetéskor vagy tavasszal metsszük meg a muskátlit?

2024. október 29. 04:38

Beteleltetés idején vagy tavasszal kell inkább megmetszenem a muskátlit? Válaszukat köszönöm!

Milyen növényeket teleltessünk novemberben?

2024. november 20. 04:37

Szeretném kérdezni, hogy milyen növényeket kell novemberben teleltetni?

Szobanövények gondozása a téli időszakban

2020. november 20. 18:07

Novembertől a lerövidült nappalok és hidegebb éjszakák hatására szobanövényeink is megkezdik a felkészülést a fényhiányos, hűvösebb hónapokra. Bár a legtöbb szobanövény télen is szabályozható hőmérsékletű, védett helyen van, mégis a többségük láthatóan igen rosszul viseli ezt az időszakot. Mire érdemes figyelnünk, hogy sikeresen segítsünk a szobanövényeknek a téli hónapokban?