Kajszibarackfáimat a fagy, a monília után újabb veszély fenyegeti. Levelei besodródnak, kevés a kiterülő, normál állású levele, kissé lankadnak is. Mi okozhatja?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Több károsító is kiválthat a kajszifa leveleinél sodródást, az ok eldöntéséhez meg kell vizsgálni az elváltozást mutató leveleket és néhány csavarodott levelet szét kell bontani. Az abban esetlegesen meghúzódó rovar segít az elváltozás meghatározásában.
Az éppen kifakadó kajszileveleken tömegével fordulhatnak elő a kajszilevéltetű egyedei. Egy viszonylag új kártevőről van szó, gyorsan és nagy számban szokott megjelenni a zsenge, hajtásvégi leveleken. A levelek összesodródnak, mindig a levelek fonáka irányában, és a főér mentén. Több rétegben egymáson elhelyezkedő levéllemez alatt fejlődnek ki a levéltetűkolóniák. A tetvek szívogatásának hatására a levelek sárgulnak, majd elhalnak, lehullanak, jelentős levélveszteség kíséri a betegséget. A levéltetveket természetes ellenségeik nem képesek felszámolni nagy egyedszámuk miatt.
Kémiai védekezést a levéltetvek megjelenésének elején indokolt megtenni, megelőzve szétterjedésüket és felszaporodásukat. Hatékonyságuk miatt a felszívódó hatású levéltetvek elleni szerek egyikét javaslom: Pirimor, Tepekki. Amennyiben más rovarok is károsítanak a lombon, akkor a Neemazal vagy Mospilan alkalmazása indokolt valamennyi rovarféle ellen.

A tavaszi lombképződés ideje alatt gyakori gyümölcsfákon a sodrómolyok apró, de falánk lárváinak tömeges megjelenése. A kezdetben kisméretű hernyók leveleket szövedékükkel rögzítik, azokban rejtetten élnek, de közben rágásukkal csökkentik a levelek felületét. Aktív táplálkozásuk következtében gyorsan fejlődnek, kártételük fokozódik, váratlanul berobbanhatnak. Alkalmi kártevők, figyelni kell jelenlétüket, és ha létszámuk már veszélyezteti a fa lombjának normális növekedését, akkor indokolt rovarölő szeres kezelés ellenük! Erre a rejtett életük miatt elsősorban felszívódó hatású rovarölő szerek alkalmasak.

Fák, gyümölcsfák leveleinek sodródását gyökérbetegségek is okozhatják, valamint minden olyan tényező, ami a növény vízfelvételét lassítja vagy megállítja. Ez származhat tényleges vízhiányból, eső hiányában kiszárad a talaj, a növény kiszívta annak víztartalmát. Előfordulása lehetséges gyökerek rágás okozta csökkenésének következményeként (cserebogárpajorok vagy pocok rágási kártétele), okozhatják a törzsben élő rovarok (szúbogarak) vagy farontó gombák, melyek a fa vízszállító szöveteit károsítják, a víz lombba juttatását akadályozzák meg tevékenységükkel.
Kajszi gutaütés nevű betegség komplexuma is előfordulhat, kezdődhet hajtásvégi levelek lankadásával, sodródásával. A fiatal fás részek virágfertőző monília fertőzése is megnyilvánulhat hervadásban, lankadásban. Ezekben az utóbb felsorolt esetekben rovarok a leveleken, mint kiváltó okok, nem találhatók. Védekezési lehetőség a betegségek fellépése után igen korlátozott, az esetek többségében nem lehetséges.
Kiemelt kép: Pixabay