18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Mi okozza a muskátli alsó levelének sárgulását, majd barnulását?

Agrofórum Online

A muskátli alsó levelein sárga és barna foltokat fedeztem fel. Mi okozhatja ezeket a tüneteket? Küldök fotókat a beteg növényről.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A képen a muskátli xantomonászos betegsége látható, melyet egy baktérium jelenléte okoz. A muskátliknál elterjedt, gyakran megjelenő betegségnek számít, mely a levélfoltosság mellett akár súlyosabb tüneteket is tud okozni szárrothadás formájában. A kezdeti levélfoltok aprók, vizenyősek, kör alakúak, idővel pedig elérik a fél cm-es nagyságot is. Közben közepük megbarnul, esetleg barnás-fekete lesz, szegélyük viszont sárga marad. A foltok folyamatosan növekednek, így idővel összefolynak, majd pedig az egész levél elszáradása is bekövetkezik.

Gyakori az is, hogy a sárgulás az érközökre korlátozódik, így ék alakú sárgulása, majd nekrózisa következik be a levélnek. A baktérium számára kedvező feltételek mellett, vagyis sok csapadék és meleg hatására képes a virágzati szárat is megfertőzni. A száron is sötétbarna és vizenyős foltok képződnek, melyek egyre jobban növekednek, majd a foltok helyén fekete elhalás következik be. A rothadás akár az egész szárrészre is kiterjedhet, így okozva a szár nyálkás rothadását, majd megfeketedve elhalását.

Levélbetegség tünete a muskátli levelén
Levélbetegség tünete a muskátli levelén (fotó: az érdeklődő felvétele)

A baktérium a beteg növényi részeken, növényi maradványokon tud fennmaradni és továbbfertőzni. Növények közötti terjedése metszőollóval, fröccsenő vízzel egyaránt lehetséges. Terjedéséhez a meleg 25 °C körüli hőmérséklet, a magas páratartalom, sok nedvesség tekinthető optimálisnak, mely feltételek mellett az újabb levelek fertőződése már pár nap alatt bekövetkezik.

Sárgulás és barnulás a muskátlilevélen
Sárgulás és barnulás a muskátlilevélen (fotó: az érdeklődő felvétele)

A védekezést egyrészt a megelőzésre kell alapozni, vagyis a növények szaporítását egészséges anyanövényről kell végezni. A növényhez kapcsolódó munkák során a metszőollót vagy kést ajánlatos rendszeresen fertőtleníteni, vagy a dugványokat kézzel letörni.  

A növények öntözésekor kerüljük a levelek vízzel való leöntését, fröcskölését, lehetőség szerint annak talajára, tövi részére locsoljunk. A növények helyéül is érdemes száraz fekvést választani, vagyis a muskátlit esőtől védett környezetben elhelyezni. A betegség tüneteit mutató leveleket mihamarabb távolítsuk el, terjedése így lecsökkenthető! Jelentősebb mértékű fertőzöttség esetében a réztartalmú készítmények használatával lehetünk csak eredményesek.

Kiemelt kép: az érdeklődő felvétele

Milyen betegséget jeleznek a rozsdabarna foltok a muskátli levelein?

2019. december 3. 06:37

G. Szidónia kérdése: Muskátli növényeim levelein ősszel rozsdabarna színű, apró „párnák” nőttek. Gyorsan felszaporodtak, elterjedtek, és leszáradtak a levelek. Azóta bevittem teleltetni a növényeket. Kigyógyíthatóak a tövek, vagy jövőre újból megjelenik a betegség?

Hogyan vásároljunk muskátlit?

2023. május 1. 08:39

Nyári virágok terén óriási a választék az üzletek, piacok és kertészetek kínálatában, így nehéz feladatnak bizonyulhat kiválasztani a megfelelő példányokat.

Hogyan bánjunk a muskátli elszáradt virágaival?

2024. május 13. 10:10

A muskátli csodálatos növény, mert kis igényű, mégis rengeteg virágot hoz. De mihez kezdjünk az elszáradt részeivel, hogyan végezzük a metszést?

Kulcsfontosságú ültetési és gondozási tippek muskátlihoz

2023. április 10. 13:26

Egy szép muskátli balkonládába, cserépbe és virágágyásba ültetve igazi nyári hangulatot varázsol, és a gondozása is szinte gyerekjáték.