Mi okozza a paprikapalánták leveleinek sárgulását és lilulását?

Agrofórum Online

Egy hete elültetett paprikapalántáim kissé megsárgultak, egyes levelek pedig teljes mértékben meglilultak. Mi okozza ezt? Mit tehetnék ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Gyakori tünetként fordul elő a palánták kiültetése utáni időszakban a növények leveleinek lilulása, de kisebb mértékű sárgulása egyaránt. A lilulás meglehetősen feltűnő és ijesztő látványt nyújthat, mely nem jelez mást, minthogy a növény foszforhiányban szenved. A foszforhiány tünetei kezdetben az alsóbb leveleken jelennek meg, ekkor a levelek sötétzöld színűek lesznek. Később kékes-szürkére, barnás-zöldre, majd lilára színeződnek, és a középső levelekre is fokozatosan átterjednek a tünetek. A levél fonáki oldalán szintén megfigyelhető az elváltozás, mely erősebbnek bizonyul, mint a színi oldalon.

Súlyos esetben akár a növények levelei is hullásnak indulhatnak, erősen felkopaszodhatnak. A palánták, azoknak minél kisebb gyökerük van, annál nehezebben képesek a foszfor talajból való felvételére. A foszfor felvétele egyébként is lassúnak mondható, melyet a talaj hideg hőmérséklete tovább nehezít. A növények lilulása gyökereik fejlődésével, valamint a talaj hőmérsékletének emelkedésével fokozatosan javulni fog. A foszforhiány egyébként nemcsak a kezdeti, vagyis palántakorban jelentkezik rendszeres tünetként, hanem ősszel egyaránt. Ekkor a paprika esetében, főként a sárga színű TV paprikák termésein jelennek meg tünetek ugyancsak lila színű foltok formájában.

A kiültetés utáni sárgulás általában pár napon belül, az alsóbb levelek esetében jelentkezik, legtöbbször pedig ezen levelek lehullása is bekövetkezik. Ennek kialakulása szintén a tápanyagok nem megfelelő arányára, az ültetés során bekövetkező környezetváltozásra, valamint a gyökerek sérülésére vezethető vissza. A növény nem képes olyan ütemben a tápanyagok felvételére kisebb méretű gyökerével, mint amennyit a növény kellő napsütés hatására igényelne.

Érdemes tehát a tápanyagok utánpótlásáról a palánták kiültetése utáni időszakban rendszeresen gondoskodni, foszfortúlsúlyos tápoldatot kijuttatni. Megoldást jelenthet továbbá a lombtrágyázás is, mely az átmenti hiányok kiküszöbölésében, tünetek enyhítésében van segítségünkre.

Kiemelt kép: Pixabay

Lótücsök tizedeli a palántákat

2019. április 30. 11:55

A növények fenológiai fejlődésükben előbbre járnak az ilyenkor megszokotthoz képest.

Miért dőlnek ki a magról vetett fűszerpaprikák?

T. László kérdése: Magról vetett fűszerpaprikát termelek 2 hektáron, kelés után foltokban sorra dőlnek ki a paprikák. Minden nap öntözöm, tehát vízhiány nem lehet, én arra gondolok, hogy valami elrágja a paprikák tövét, de nem találok semmit.

Téli paradicsom- és paprika-palántanevelésekor tapasztalható, tápanyagellátással kapcsolatos gyakoribb hibák I.

2022. december 23. 06:34

Gyakran mondják, hogy a palántanevelés a zöldségtermesztés nehézipara, ami különösen igaz a késő őszi, téli palántanevelésre. Bizalmi áruról, nagy értékről, magas költségekről van szó, kedvezőtlen környezeti feltételek mellett. A kertészeti ágazatok közül az időközben kialakult energiaválság is ezt a tevékenységet sújtja a legjobban.

Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

2023. április 19. 04:38

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?