Mi okozza gubancos, rojtos gubacsok kialakulását a vadrózsán?

Agrofórum Online

J. Anikó kérdése: Csipkebogyó gyűjtése közben a vadrózsa bokrokon érdekes gubancos, rojtos gömb alakú képleteket láttunk. Mik azok, mik okozzák?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A feltűnő és érdekes képleteket a rózsa gubacsdarázs (Diplolepis rosae) okozza. Ismert, gyakori gubacsdarázs fajról van szó, mely elsősorban a vadrózsát vagy más néven gyepűrózsát (Rosa canina) fertőzi, de gubacsai megtalálhatók a szintén vadon élő rozsdás rózsa (Rosa rubiginosa), valamint a Rosa dumalis és Rosa rubrifolia egyedein is.

Téli rózsagubacs

A rózsa gubacsdarázs lárva alakban telel a gubacsokban, tél végére azok bábbá alakulnak, majd májustól kezdik meg kirepülésüket a hártyás szárnyú darazsak nőstény egyedei. Méretük 4 mm körüli, hasuk és lábaik vörös-sárgák, testük fekete színű. A még ki nem nyílt levélrügyekbe rakják tojásaikat, egy-egy rügybe többet is. Ismertek a hím egyedeik is, de egyedszámuk nem jelentős, és a nőstények megtermékenyítésében sincs szerepük.

A kikelt lárvák táplálkozása a közeli sejtek burjánzását váltja ki, a körülvevő szövetek gyors, rendellenes növekedése következtében alakulnak ki a gubacsok, melyek mérete 2-10 cm között változó. Vékony szálak borítják felszínüket, azoktól nyerik jellegzetes „borzas” kinézetüket. Kezdetben zöld, majd később a vörösre színeződő gubacsok télre elszáradnak, megbarnulnak. A gubacsok belsejében több kamra található, azokban egyesével élnek, táplálkoznak a fehéres színű lábatlan lárvák tél végéig. Jellegzetesen, erősen összegömbölyödött állapotban helyezkednek el szűkös helyük miatt kamrájukban.

Gubacsban telelő rózsa gubacsdarázs lárvák

Megfigyelések szerint a stressznek kitett helyzetben – száraz viszonyok között élő, és erősen visszametszett bokroknál – a gubacsok megjelenése sokkal gyakoribb, mint az életerős, normális növekedésű egyedeknél. A fiatal és gubacsokkal fertőzött bokrokon a gubacsok mindig nagyobbak és több belső lárvakamrát tartalmaznak, mint az idős növényeken. Megfigyelések szerint az alsó, talajhoz közeli ágakon elhelyezkedő gubacsok lárvái fokozottan életképesek.

Borzas rózsagubacs

A gubacsdarázsnak több természetes ellensége ismert, paraziták, hyperparaziták tartják egyensúlyban egyedszámukat, a bokrok felső szintjében képződő gubacsok láváit madarak is pusztítják.

A vadrózsát sok helyen terméséért, a csipkebogyóért kertekben is termesztik, nevelik. A kémiai védekezést még itt sem ajánlunk. Ha a vadrózsa normális életkörülményeit biztosítjuk, aszályos nyarakon öntözéséről gondoskodunk, és a megjelenő gubacsokat folyamatosan levágjuk a bokrokról, majd megsemmisítjük, a gubacsdarázs elleni védelmét biztosítottuk. Mindenképpen előzzük meg a gubacsok, és azokban meghúzódó gubacsdarázs lárvák áttelelését, ezzel tudjuk felszaporodását megakadályozni.

Milyen állat csinál lyukakat a kertben?

2022. október 21. 04:37

Tudnának nekem abban segíteni, hogy milyen állat csinálja a képen látható lyukat a földbe? Annyi mindent olvastam, és már nem tudom pontosan, hogy mivel állok szemben, és mivel irtsam ki?

Van-e teendőm januárban a kertben?

2022. január 4. 05:36

A kerti szezon általában legkésőbb decemberben véget ér, hiszen a kert már ekkor felkészül a pihenésre, a hideg és hosszú téli napokra. A szorgalmas kertésznek ebben az időszakban van lehetősége egy hosszabb pihenőre, viszont pár feladatról ekkor sem szabad megfeledkeznie.

Mitől pöndörödnek a paradicsompalánta levelei?

2020. május 19. 08:53

A paradicsompalántáimon 3 hete az új levelek elkezdtek bepöndörödni. A földjébe bekerül/felhalmozódik-e a herbicid, ami miatt jövőre nem lehet ugyanoda ültetni más herbicidre érzékeny növényeket?

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat az egészséges termés érdekében?

2023. április 16. 04:39

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat, hogy egészséges maradjon a termésük?