Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

Agrofórum Online

Sz. Tamásné kérdése: Szeretnék tavasszal kertembe gyümölcsfát ültetni. Lehetséges ez? Mire figyeljek? Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfajok ültetése ősszel (októbertől a fagyokig), és tavasszal is elvégezhető munkafolyamat. Az átültetési stresszre legkevésbé a konténerben nevelt gyümölcs- és díszfák érzékenyek, így ezeket fagymentes időszakban egész évben ültethetjük. A szabadgyökerű csemeték viszont érzékenyebben reagálnak ültetésükre. Vannak olyan gyümölcsfajok, amelyeket érdemes hagyományos módon ősszel kiültetni, de vannak olyanok is melyek ültetését ajánlatos inkább tavaszra hagyni.

Mivel a csonthéjasok meglehetősen érzékenyek a téli időjárás viszontagságaira, ajánlott őket tavasszal beszerezni a faiskoláktól, és ősz helyett inkább tavasszal melegebb földbe ültetni. Míg az almatermésűek és bogyósok esetében gyakorlati tapasztalatok alapján az őszi időszak a kedvezőbb ültetési időszak. Tavasszal az időjárástól és a talaj állapotától függően az ültetésre alkalmas időszak kb. február végén kezdődik és a rügypattanásig tart. Az ültetést feltétlenül be kell fejezni rügyfakadás előtt, mert a később ültetett csemeték már kisebb valószínűséggel gyökeresednek meg.

A tavaszi ültetést egyébként hasonló módon kell elvégeznünk, mint ősszel, de a növények öntözése nagyobb körültekintést igényel. Előkészített és már ülepedett talajon elegendő akkora gödröt kiásni, hogy abban a növény gyökérzete kényelmesen elférjen. A gyökérmetszést ültetés előtt fontos elvégezni, mert így az új gyökérkezdemények képződését serkenthetjük. A növényt pont olyan mélyre ültessük, mint a faiskolában volt. A fát úgy helyezzük el a gödörben, hogy az oltási helye a széliránnyal szembe nézzen, illetve az oltási hely a talaj felé kerüljön. Ha a gödörben már a megfelelő irányban áll a fa, feltöltjük részlegesen (kb. a feléig) földdel és körbetapossuk, ezután a csemetét beigazítjuk taposással, majd jön a beöntözés és a gödör teljes betemetése.

A tövet őszi telepítés esetében földdel felkupacolni, tavasszal pedig kitányérozni szükséges. A telepítéskori beöntözést az ültetés időpontjától függetlenül minden esetben célszerű elvégezni, tavaszi telepítéskor pedig elengedhetetlen feladat. Tövenként legalább l0-20 liter vízzel ajánlott átnedvesíteni a frissen ültetett növények talaját. Ültetés után az oltványt érdemes visszavágni (koronába metszeni) attól függően, hogy milyen koronaformát tervezünk. Az oltvány visszavágása nem csak a csemete megerősítése céljából lehet hasznos, hanem azért is, mert az alsóbb állású rügyek csak később fakadnak.

Mire jó a mángold?

2022. október 11. 09:38

A mángold egy egyszerűen tartható növény a veteményesben is, nagy leveleinek köszönhetően jól beárnyékolja a talajt, szép háttérnövényként alacsonyabb haszonnövények előtt és a növénytársítási rendszerben is fontos része van.

Merülőfürdő a pozsgás növények helyes öntözése?

2024. január 12. 12:40

Nem, ezúttal nem a szauna utáni borzongatóan jóleső hideg vizes merülőfürdőről van szó, hanem a pozsgás növényeink számára készítettről.

 Az öntözésre most nagyobb szükség van, mint valaha

2019. április 15. 07:51

Ismét bizonyítja a természet azt a 80-as évek második fele óta ismert jelenséget, hogy bár a csapadék éves mennyisége az évjáratok között átlagban nem változik jelentősen, – a periódikusan visszatérő, hosszú éves szélsőségességet is betudva – azonban az időbeli, térbeli eloszlása igen jelentősen megváltozott. Ezt látjuk ma is.

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.