Miért foltosodik a krizantém levele?

Agrofórum Online

A krizantém fehérrozsda fertőzés következtében a krizantémon súlyos levélpusztulás következik be, a hajtás és a virág gyengén fejlődik.

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A krizantém levelén nagyon veszélyes betegség, a krizantém fehérrozsda foltok vannak.  A krizantém fehérrozsdát (Puccinia horiana) Európába Japánból hurcolták be. A fehérrozsda az Európa Unióban zárlati betegségnek számít. Hazánkban először 1989 őszén fordult elő, azóta az egész országban elterjedt.

A krizantém fehérrozsda fertőzés következtében a krizantémon súlyos levélpusztulás következik be, a hajtás és a virág gyengén fejlődik. A krizantémbetegedések közül a legnagyobb kiesést ez a kórokozó okozhatja.

Mind üvegházban, mind szabadföldön kárt tehet. A kórokozó csak a krizantémot károsítja. A krizantém hibridek fogékonysága eltérő. Spórák széllel vagy vízcseppel nagyobb távolságra is elkerülhetnek. Ha a betegség szaporítóképletei, spórái, rákerülnek a növényre, az érzékeny fajtákat megbetegítik.

Vigyázni kell, hogy a növényápoló keze vagy ruhája mentes legyen a szaporító képletektől. A betegség tünetei a levélen és a hajtáson láthatók. A levéltünet: a levél színén apró, sárga foltok keletkeznek, majd kerekded, besüppedő közepű foltok alakulnak ki. Ezek később megbarnulnak, és a levélszövet elhal. A fonákon kiemelkedő, bőrszövettel borított, fehér telepek fejlődnek, ezekről kapta a betegség a fehérrozsda elnevezést. Az első telepet körkörösen újabbak veszik körül.

A védekezés fontos tényezői: az egészséges szaporítóanyag, a növénymaradványok megsemmisítése és a megelőző állományvédelem. Nagyon fontos a higiénia. Kerülni kell, hogy a levelek hosszan nedvesek legyenek. Az öntözést kizárólag alulról, például csepegtető öntözéssel kell megoldani. A növénysorok ne legyenek túl sűrűek, és ügyelni kell az ültetvény szellőzésére, hogy a növények minél hamarább megszáradjanak és szárazok maradjanak. A fiatal növényeket kiültetés előtt alaposan meg kell vizsgálni, hogy nincs-e rajtuk fehérrozsda.

A fertőzött anyagot azonnal el kell távolítani. A növényvédő szerekkel szemben a rozsda viszonylag nagyon gyorsan rezisztenssé válik, ezért a kezeléseknél a készítmények hatóanyagát váltani kell. Egyes krizantémfajtákat a gombaölő szerek károsíthatják, illetve növekedésüket befolyásolhatják. A kémiai védekezést az első tünetek megjelenésekor, vagy, ha szükséges megelőzően kell végezni.

Így gondozzuk az évelő krizantémot a nyugalmi időszakban!

2024. október 10. 08:40

A növényeket a legjobban hűvös és világos helyen lehet átteleltetni, legfeljebb 8 °C-on.

A krizantém gondozásának aranyszabályai

2019. november 21. 13:39

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

Mindent a krizantémról

2019. november 23. 20:11

Hogyan lett a temető virágából mára házikertekben is kedvelt dísznövény, ami cserepes növényként balkonon, de bent a lakásban is megállja a helyét? Mit kell tudnunk az eredetéről? Mi a titka a sikeres gondozásának?

Krizantém: a koronavírus miatt van kevesebb

2020. október 29. 09:27

A halottak napi, mindenszenteki időszak legnépszerűbb virága a krizantém. A nagyvirágú fajták iránt a legnagyobb a kereslet, 70 százalékban ezt vásárolják, de a – teniszlabda nagyságú – közép-nagy virágúak iránt is folyamatosan nő az igény.